Roční leasing aut končí. Vyhubily ho posilující koruna a příliv ojetých dieselů

Petr Korbel
25. 1. 2018 7:16
Operativní leasing sice nadále posiluje, leasingové společnosti se však vrátily k delším, nejčastěji tříletým lhůtám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Mini

Praha - Pro firmy to bylo úžasné: každý rok nová manažerská limuzína za měsíční splátku třeba pouhých sedm tisíc korun. Jenže tato epocha, která trvala zhruba tři roky, loni skončila. Operativní leasing sice nadále posiluje, leasingové společnosti se však vrátily k delším, nejčastěji tříletým lhůtám. To se časem projeví i na odbytu nových osobních automobilů.

Roční smlouvy umožňoval podle generálního ředitele společnosti LeasePlan Jaromíra Hájka oslabený kurz koruny spolu s velkými slevami, jež leasingovým firmám nabízely automobilky.

Díky těmto dvěma faktorům se vozy daly po dvanácti měsících relativně dobře prodat, takže leasingové firmy na ročních smlouvách s nízkými měsíčními splátkami neprodělávaly.

"Bohužel se ukázalo, že český trh nemá pro roční auta neomezenou absorpční kapacitu," vysvětluje Hájek. Po ukončení intervencí České národní banky proti kurzu koruny je navíc obtížnější mírně ojetá auta vyvážet do zahraničí.

V Německu zároveň zesílil tlak proti vozům na naftu, takže se jich někteří zákazníci rychle zbavují, a tato auta často končí v Česku.

Z dalšího obsahu čísla

Ekonom 04 2018
 • Téma čísla: Bydlení 2018 - velký přehled projektů, které jdou letos na trh. Jaké byty, kde a za kolik si můžete koupit.
 • Rozhovor: Miroslav Dvořák udává tón ve firmě i v kapele. Generální ředitel a spolumajitel Motor Jikov Group celý život pracoval na tom, aby mu nikdo nevelel.
 • Další témata:
 • Sídlo prezidenta mezi tradicí a penězi, aneb byznys kolem Hradu
 • Eurozóna okličuje střední Evropu
 • V čajovnách z Čech zachutnalo i Američanům
 • Hrubá nedbalost v nevěstinci: peníze z ukradených karet
 • Ze světa práva: Evropský soud zakázal víkendové spaní řidičů v kamionu
 • Auto: Švédské jako kuličky a Ikea. XC60 je nejprodávanější auto Volva
 • Moje technologie: Mám rád svůj technologický ekosystém, říká ředitel carsharingové společnosti SmileCar Jan Charouz.
 • Restaurace: Pražská legenda bez slabin se jmenuje V Zátiší

Tuzemský trh se tak zahltil zánovními dieselovými automobily a kvůli tomu se roční smlouvy přestaly leasingovým firmám vyplácet. "Vracíme se ke klasickým lhůtám, což je většinou 36, případně 48 měsíců," doplňuje Jaromír Hájek.

Také obchodní manažerka společnosti Moneta Leasing Martina Hvížďová uvádí, že její firma nyní nabízí operativní leasing v rozmezí od 24 měsíců do 60 měsíců.

ČSOB Leasing sice žádnou tvrdou dolní hranici nestanovila, avšak "extrémně krátkou" délku smlouvy aktivně nenabízí. "Pokud zákazník cítí potřebu krátkodobé mobility, nabízíme mu službu naší autopůjčovny," dodává ředitel Petr Neuvirth z ČSOB Leasing.

Rovněž podle generálního tajemníka České leasingové a finanční asociace Jaroslava Krutilka je u firemních zákazníků nyní nejběžnější tříletý až čtyřletý operativní leasing.

Firmy si pořídí tři čtvrtiny nových osobních automobilů, které se v Česku prodají. Operativní leasing tvoří v případě firemních vozů asi 22 procent. Prodloužení jeho lhůty tak může mít nejtvrdší dopad na odbyt automobilek, které bodují hlavně na firemním trhu.

Jak uvádí analytik automobilového trhu Antonín Šípek, pětici prodejně nejúspěšnějších značek ve firemní části trhu tvořily v loňském roce Škoda, VW, Ford, Hyundai a Mercedes. Více než 90procentní podíl firemní klientely vykazují v Česku z velkých hráčů zejména Audi, BMW, Mercedes, VW a Volvo.

Více čtěte v novém Ekonomu, který vychází tento čtvrtek 25. ledna.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy