Řidiči za parkování nejvíce utratí v městském obvodu Praha 1. Stamiliony vyberou i další části Prahy

ČTK Radek Pecák ČTK, Radek Pecák
11. 8. 2016 9:20
Městské části, magistrát, Technická správa komunikací, městská policie a firma, která spravuje parkovací zóny, si mezi sebou rozdělily 330 milionů korun, které řidiči v loňském roce v hlavním městě zaplatili za parkování.
Poplatky za parkování v oranžové zóně jsou často poměrně vysoké.
Poplatky za parkování v oranžové zóně jsou často poměrně vysoké. | Foto: Aktuálně.cz

Řidiči loni v zónách placeného stání v Praze zaplatili za parkování 330 milionů korun. Vyúčtování schválila rada města. Zóny placeného stání fungují v Praze 1, 2, 3 a 7, samy si je provozují radnice v Praze 13, 16 a 22. Největší příjmy jdou do obecní pokladny od řidičů parkujících svá auta v prvním pražském obvodu.

Peníze si ve většině případů mezi sebou dělí radnice, magistrát a městská policie. Část jde na účet soukromé firmy, která výběr poplatků spravuje, a na účet Technické správy komunikací, která se stará o dopravní značení. Jiný systém mají jen Praha 16 a 22, kde se radnice stará o výběr poplatků sama.

V Praze 1 v roce 2015 lidé za parkovací karty a za poplatky u automatů zaplatili 133 milionů, v Praze 2 jde o částku 99 milionů, na Žižkově o 54 milionů a v Praze 7 o 42 milionů. V Praze 13 se na poplatcích vybralo 74 000 korun, v Praze 16 šlo o částku 111 000 korun a v Praze 22 zaplatili řidiči 586 000 korun.

Od letošního roka budou mít vyšší příjmy z parkování i další městské části. Zóny placeného stání se totiž na přelomu léta a podzimu zavedou také v městských částech Praha 5,6 a 8, v Praze 3 se rozšíří.  

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy