Řešení problémů elektromobility? Toyota pracuje na baterii s rychlým nabíjením a velkým dojezdem

ČTK ČTK
25. 7. 2017 13:01
Současné elektromobily trápí vedle stále vysoké ceny především nedostatečný dojezd v kombinaci s dlouhou dobou nabíjení ve chvíli, kdy majitel nemá přístup k takzvaným rychlonabíječkám. Jednotlivé automobilky proto zdokonalují akumulátory, které jsou pro výkon vozu i jeho dojezd naprosto klíčové. Podle japonského listu Čúniči šimbun na nové baterii pracuje také Toyota. Výsledkem má být dlouhý dojezd v kombinaci s rychlým nabíjením.
Toyota v nabídce elektromobil zatím nemá, plug-in hybridní Prius ale umí jezdit i bez emisí.
Toyota v nabídce elektromobil zatím nemá, plug-in hybridní Prius ale umí jezdit i bez emisí. | Foto: Toyota

Japonská automobilka Toyota vyvíjí nový typ baterie, kterou lze nabít během několika minut a která umožní podstatně delší dobu dojezdu. Vozy s touto baterií chce začít prodávat za pět let, napsal dnes japonský list Čúniči šimbun. Současné elektromobily používají lithium-iontové baterie, které se prostřednictvím rychlonabíječky nabíjejí 20-30 minut (z běžné domácí sítě jim to trvá i několik hodin) a na jedno nabití ujedou 300-400 kilometrů.

Nový vůz Toyoty bude podle listu postaven na nové platformě a vybaven bude polovodičovou baterií, jejíž kapacita je mnohem větší a nabití trvá jen pár minut. Toyota by tak odstranila dva hlavní nedostatky dnešních automobilů na elektrický pohon.

Zprávu listu, který se odvolává na zdroje z automobilového průmyslu, ale Toyota odmítla komentovat, uvedla agentura Reuters.

Největší japonská automobilka, která se výrazně angažuje v oblasti hybridních i plug-in hybridních aut a nedávno do sériové výroby uvedla také vodíkový model Mirai, se na poli elektromobilů snaží snížit náskok rivalů jako je Nissan a Tesla. Zda je bude schopna i předběhnout, ale zatím nelze říct, píše list. Záležet bude i na tom, za jak dlouho se baterie dostane na trh a kolik bude stát.

Na vývoji polovodičových baterií pracují i jiné automobilky, například BMW. Ty odhadují začátek masové výroby za deset let.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy