Renault dává Číňanům au revoir: Vystoupil ze společného podniku s firmou Dongfeng

ČTK ČTK
14. 4. 2020 16:53
Automobilka Renault se kvůli slabému odbytu rozhodla odejít ze ztrátového společného podniku s čínskou skupinou Dongfeng Group. Francouzský výrobce aut v Číně zůstává v jiných společných podnicích, partnerství s automobilkou Dongfeng ale bylo jeho největší výrobou osobních aut na tomto největším trhu s auty na světě. Informovala o tom agentura Reuters.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martin Přibyl

Společný podnik měl za loňský rok odbyt pouze 18 607 vozů. Roční kapacita výroby přitom byla 110 000 aut. Provozní ztrátu automobilka vyčíslila na více než 1,5 miliardy jüanů (5,2 miliardy Kč).

Dongfeng, který převezme poloviční podíl Renaultu, plánuje modernizaci ve stávajících závodech. Ty už nebudou vyrábět auta pod značnou Renault, uvedla mluvčí čínské automobilky.

Pokles prodeje aut v Číně, který se letos patrně vlivem pandemie ještě prohloubí, umocňuje tlak na automobilky, kterým se ještě na čínském trhu nepodařilo výrazněji prosadit.

Krok francouzské automobilky Renault je spíše neobvyklý. V roce 2018 prodala japonská automobilka Suzuki Motor svůj podíl ve společném podniku s čínským výrobcem vozů Changan Automobile.

Renault oznámil, že se bude soustředit na výrobu lehkých užitkových vozů. S čínským partnerem Brilliance China Automotive Holdings chce do roku 2023 uvést na trh pět nových modelů, počítá rovněž s exportem na jiné trhy.

Francouzská automobilka se v Číně zaměří i na elektrická auta, která vyrábí se skupinou Jiangling Motors Corporation Group. Se skupinou Dongfeng bude nadále spolupracovat na vývoji takzvaných propojených aut. Renault, Dongfeng a Nissan budou dál spolupracovat i na nové generaci motorů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy