Renault dává Číňanům au revoir: Vystoupil ze společného podniku s firmou Dongfeng

ČTK ČTK
14. 4. 2020 16:53
Automobilka Renault se kvůli slabému odbytu rozhodla odejít ze ztrátového společného podniku s čínskou skupinou Dongfeng Group. Francouzský výrobce aut v Číně zůstává v jiných společných podnicích, partnerství s automobilkou Dongfeng ale bylo jeho největší výrobou osobních aut na tomto největším trhu s auty na světě. Informovala o tom agentura Reuters.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martin Přibyl

Společný podnik měl za loňský rok odbyt pouze 18 607 vozů. Roční kapacita výroby přitom byla 110 000 aut. Provozní ztrátu automobilka vyčíslila na více než 1,5 miliardy jüanů (5,2 miliardy Kč).

Dongfeng, který převezme poloviční podíl Renaultu, plánuje modernizaci ve stávajících závodech. Ty už nebudou vyrábět auta pod značnou Renault, uvedla mluvčí čínské automobilky.

Pokles prodeje aut v Číně, který se letos patrně vlivem pandemie ještě prohloubí, umocňuje tlak na automobilky, kterým se ještě na čínském trhu nepodařilo výrazněji prosadit.

Krok francouzské automobilky Renault je spíše neobvyklý. V roce 2018 prodala japonská automobilka Suzuki Motor svůj podíl ve společném podniku s čínským výrobcem vozů Changan Automobile.

Renault oznámil, že se bude soustředit na výrobu lehkých užitkových vozů. S čínským partnerem Brilliance China Automotive Holdings chce do roku 2023 uvést na trh pět nových modelů, počítá rovněž s exportem na jiné trhy.

Francouzská automobilka se v Číně zaměří i na elektrická auta, která vyrábí se skupinou Jiangling Motors Corporation Group. Se skupinou Dongfeng bude nadále spolupracovat na vývoji takzvaných propojených aut. Renault, Dongfeng a Nissan budou dál spolupracovat i na nové generaci motorů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy