Kia sází na sportovnější auta. Otestovali jsme nový cee´d

Ondřej Běhal
4. 9. 2015 20:00
Kia věří, že lidé touží po sporťácích. Novou Kiu cee´d GT Line tak kromě jiného krášlí sedmnáctipalcová litá kola nebo dvojitá chromová koncovka výfuku. Tříválcový benzinový turbomotor funguje výborně z hlediska utlumení hluku, ale působí trochu ospale, a to zejména v nižších otáčkách, z nichž se mu moc nechce.
Kia cee´d GT Line se v zatáčce téměř nenaklání
Kia cee´d GT Line se v zatáčce téměř nenaklání | Foto: Kia

Jsou to paradoxy. Provoz na českých i evropských silnicích stále houstne, tresty a pokuty za porušení rychlostních limitů se zvyšují, ale podle automobilky Kia touží zájemci o vozidla nižší střední třídy po sporťácích.

Běžný cee´d je k náklonům mnohem náchylnější
Běžný cee´d je k náklonům mnohem náchylnější | Foto: Kia

"Podle našich výzkumů zákazníci očekávají od C-segmentu (nižší střední třída – pozn. red.) více sportovnosti, dynamiky a agresivity než před dvěma lety," uvedl při prezentaci modernizovaného vozu Kia cee´d na Slovensku Artur Martins z Kia Motors Europe.

Zdůvodňoval tím, proč značka u inovovaného modelu cee´d přidala do ceníku už druhou sportovní verzi. K dosavadní variantě GT přibyla „hodnější“ a levnější výbava GT Line.

Záď modernizovaného cee´du
Záď modernizovaného cee´du | Foto: Kia

Zatímco GT je určena pouze úzké skupině zájemců o rychlé svezení s hatchbackem, stojí šest set tisíc a pohání ji pouze benzinový turbomotor 1.6 T-GDI/150 kW, GT Line lze pořídit i s kombíkem, turbodieselem, automatem nebo novým benzinovým tříválcem s turbem 1.0 T-GDI. Prodává se od 445 tisíc korun.

Zadní partie cee´du SW GT zdobí dvojitá chromová koncovka výfuku nebo spoiler
Zadní partie cee´du SW GT zdobí dvojitá chromová koncovka výfuku nebo spoiler | Foto: Kia

GT Line přitom vypadá skoro stejně sportovně jako ostřejší verze GT. Standardně ji krášlí sedmnáctipalcová litá kola nebo dvojitá chromová koncovka výfuku. Na půli cesty mezi běžným cee´dem a sportovní verzí GT je přitvrzený podvozek nebo naladění posilovače řízení.

Příď nejsportovnější verze GT
Příď nejsportovnější verze GT | Foto: Kia

Test: Trochu ospalý tříválec s turbem

Porovnávali jsme na křivolakých okreskách v okolí Žiliny běžnou verzi modernizovaného cee´du SW (kombi) s GT Line a rozdíl nám připadal opravdu markantní. GT Line se v zatáčkách mnohem méně naklání, působí na rozbitém povrchu klidněji a mnohem lépe drží stopu.

Kupodivu to není vykoupené jednoznačným zhoršením jízdního komfortu. Tužší pružiny GT Line se překvapivě s některými typy nerovností vyrovnaly lépe než měkčeji naladěná základní verze.

Podle představitelů značky Kia se výbava GT Line postupně rozšíří i do dalších modelových řad. Sportovnost chce Kia posilovat a více se tak odlišovat od srovnatelných aut koncernového sourozence Hyundai.

Cee´d se i po modernizaci nabízí nejen jako pětidveřový hatchback, ale i kombi SW nebo třídveřový pro_cee´d
Cee´d se i po modernizaci nabízí nejen jako pětidveřový hatchback, ale i kombi SW nebo třídveřový pro_cee´d | Foto: Kia

Modernizovaný cee´d dostal jako první koncernový model pod kapotu nový tříválcový benzinový turbomotor 1.0 T-GDI. Dostupný je ve dvou výkonových verzích 73 a 88 kW. My jsme měli možnost otestovat silnější provedení.

Ze srovnání s konkurenčními motory podobného objemu vychází korejský litrový tříválec výborně z hlediska utlumení hluku, ale působí trochu ospale, a to zejména v nižších otáčkách, z nichž se mu moc nechce.

Technická data

Kia cee´d SW (kombi) 1.0 T-GDI GT Line

Rozměry (d,š,v v mm): 4505, 1780, 1485

Objem zavazadlového prostoru: 528 l

Výkon: 88 kW (120 koní)

Maximální rychlost: 187 km/h

Zrychlení 0-100 km/h: 11,4 s

Spotřeba: 5,2 l/100 km

Cena: od 469 980 Kč

Papírová spotřeba 4,9 l / 100 km u hatchbacku a o tři desetiny vyšší u kombíku řadí cee´d mezi nejúspornější benzinová auta nižší střední třídy (porovnávat ho s konkurenty můžete zde). V praxi jsme se ale těmto hodnotám nepřiblížili. S kombíkem jsme jezdili ve dvoučlenném obsazení za 7,3 l, a to jsme ho honili ve vyšších otáčkách jen výjimečně.

Modernizace zvedla cenu i výbavu

Modernizace modelu Kia cee´d se samozřejmě neomezila jen na zavedení sportovní výbavy GT Line. U běžných variant je zřetelná zejména při pohledu na přední nárazník a oblast kolem mlhových světlometů. Mírně se proměnily i zadní partie nebo přístrojová deska.

Interiér provedení GT
Interiér provedení GT | Foto: Kia

Zatímco cee´d před modernizací se díky ceně od 274 980 korun aktuálně chlubí titulem nejlevnějšího hatchbacku nižší střední třídy, na novinku si musí zájemce připravit minimálně 334 980 korun (za kombík se připlácí 25 tisíc). Dostane ale lépe vybavené auto s klimatizací i rádiem. Ve srovnatelných verzích novinka zdražila o 20 až 25 tisíc korun. Starší provedení se bude podle odhadů lidí z automobilky na českém trhu doprodávat ze skladových zásob do konce roku.

Porovnání nové varianty modelu Kia cee´d SW 1.0 T-GDI GT Line s podobně laděným Fordem Focus kombi a akční verzí Škody Octavia Combi si prohlédněte zde.

 

Právě se děje

Další zprávy