Půl miliardy euro. Porsche musí zaplatit pokutu za cinknuté diesely

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
7. 5. 2019 14:27
Německá automobilka Porsche musí kvůli dieselovém skandálu zaplatit pokutu přes půl miliardy eur. Částku ve výši 535 milionů eur (13,8 miliardy korun) jí vyměřilo státní zastupitelství ve Stuttgartu. Automobilka se proti ní nebude právně bránit. Skandál s manipulacemi při měření emisí, na který se přišlo v roce 2015, tak má dozvuky ještě dnes.
Porsche Cayenne v důsledku kauzy Dieselgate už s naftovým motorem nekoupíte.
Porsche Cayenne v důsledku kauzy Dieselgate už s naftovým motorem nekoupíte. | Foto: Porsche

Porsche je jednou z dceřiných společností koncernu Volkswagen, jehož automobilky, včetně Škody, byly do skandálu zvaného Dieselgate zapojeny především. Koncernu, který prodal zhruba devět milionů aut s nelegálně upraveným softwarem, už loni německá prokuratura udělila pokutu ve výši jedné miliardy eur (téměř 25,7 miliardy korun). Volkswagen tehdy uvedl, že pokutu přijímá a přiznává se tak ke své zodpovědnosti.

Porsche i v důsledku aféry Dieselgate od naftových motorů, které pro něj byly důležité s ohledem na evropské prodeje SUV Cayenne a Macan a limuzíny Panamera, zcela upustilo. Nahradilo je hybridy a do budoucna se chce zaměřit na elektromobily. Takový pohon má dostat i příští generace sportovních modelů Cayman a Boxster, již napřesrok by se mělo začít prodávat elektrické čtyřdveřové kupé Taycan.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy