Půl miliardy euro. Porsche musí zaplatit pokutu za cinknuté diesely

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
7. 5. 2019 14:27
Německá automobilka Porsche musí kvůli dieselovém skandálu zaplatit pokutu přes půl miliardy eur. Částku ve výši 535 milionů eur (13,8 miliardy korun) jí vyměřilo státní zastupitelství ve Stuttgartu. Automobilka se proti ní nebude právně bránit. Skandál s manipulacemi při měření emisí, na který se přišlo v roce 2015, tak má dozvuky ještě dnes.
Porsche Cayenne v důsledku kauzy Dieselgate už s naftovým motorem nekoupíte.
Porsche Cayenne v důsledku kauzy Dieselgate už s naftovým motorem nekoupíte. | Foto: Porsche

Porsche je jednou z dceřiných společností koncernu Volkswagen, jehož automobilky, včetně Škody, byly do skandálu zvaného Dieselgate zapojeny především. Koncernu, který prodal zhruba devět milionů aut s nelegálně upraveným softwarem, už loni německá prokuratura udělila pokutu ve výši jedné miliardy eur (téměř 25,7 miliardy korun). Volkswagen tehdy uvedl, že pokutu přijímá a přiznává se tak ke své zodpovědnosti.

Porsche i v důsledku aféry Dieselgate od naftových motorů, které pro něj byly důležité s ohledem na evropské prodeje SUV Cayenne a Macan a limuzíny Panamera, zcela upustilo. Nahradilo je hybridy a do budoucna se chce zaměřit na elektromobily. Takový pohon má dostat i příští generace sportovních modelů Cayman a Boxster, již napřesrok by se mělo začít prodávat elektrické čtyřdveřové kupé Taycan.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy