Půjčujete si auto v zahraničí? Pozor na pojištění i malé písmo na konci smlouvy

Martin Přibyl Martin Přibyl
8. 7. 2019 6:02
Odcestovat na dovolenou letadlem neznamená vzdát se na místě pohodlí cestování osobním autem. V půjčovnách aut dokážou dnes turistům splnit téměř jakékoli přání. K dispozici jsou malá auta pro šetřivé, kabriolety pro ty, kteří si chtějí užívat, i minivany pro táty od rodin. Na co si ale v půjčovně dát pozor? Připravili jsme pro vás přehled.
Foto: istock

1. Celosvětový řetězec nemusí být žádná jistota

Řada článků vám doporučí auto půjčit u velkých molochů jako Sixt, Hertz nebo třeba Europcar. Nabízejí určitou jistotu danou jejich rozsáhlou strukturou a finanční silou. Ano, nepotkáte se u nich se starými, obouchanými auty, vůz budete moci za příplatek vrátit v jiné pobočce, než jste si ho vyzvedli, ale většinou za to také zaplatíte navíc. A jejich podmínky také nemusí být nijak extrémně výhodné.

Podívat se po malých lokálních firmičkách, které sice nemají plná parkoviště nových aut u letiště, ale svou práci dělají dobře, se může vyplatit právě s ohledem na podmínky, které mohou být často výhodnější. O ceně nemluvě. Vždy si však důkladně prostudujte smlouvu a pojistné podmínky. Obojí by vždy mělo být minimálně v angličtině. Doporučujeme také projít cestovatelská fóra, jako je třeba TripAdvisor. Diskutující však raději prověřte, jestli na celém webu nemají jen jeden jediný příspěvek, případně jestli ve všech nezaznívá jen chvála jedné firmy. Placená hodnocení nemusí být výjimkou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy