Průkopník vozů s alternativním pohonem? Česká pošta

Tomáš Rybecký
10. 9. 2013 8:00
Česká pošta jako jediný státní podnik využívá větší počet vozů s pohonem na CNG
Foto: Česká pošta

Česká pošta si s 482 vozy na CNG drží prvenství ve využívání alternativních zdrojů pohonu mezi státními podniky. V nejbližší době navíc plánuje rozšířit svůj vozový park o dalších 210 vozidel.

Počet CNG automobilů na českých silnicích stále roste. Již třetím rokem prodej vozidel na plyn vzrostl o dvacet procent a letos RWE očekává zvýšení také zhruba o pětinu. Na začátku letošního roku jezdilo v ČR 5 500 vozů na CNG.

Česká pošta provozuje vozový park o rozsahu celkem 5 400 vozidel s průměrným stářím sedm a půl roku až deset let. V loňském roce se rozhodla pro CNG vozidla a na 5 let získala již 230 dodávek Fiat Ducato CNG a 182 vozů Fiat Doblo CNG. Dalších 60 vozů Volkswagen Passat CNG pořídila pro obchodní divizi a nakoupila 10 nákladních vozů Iveco Daily s pohonem na CNG.

Nákladních vozidel Iveco Daily CNG bude mít Česká pošta do konce roku celkem 20 kusů. Dalších 150 vozidel Fiat Ducato a 50 vozidel Fiat Dobló bude uvedeno do provozu na podzim letošního roku a celkový počet tak vzroste na 692 vozidel na CNG.

Jan Kubásek, ředitel Odboru doprava na České poště, říká: "Celkově by Česká pošta mohla mít až 3 000 vozidel ve variantě na CNG, závisí ovšem na hustotě plnících stanic. Optimální by byla CNG stanice v každém okresním měst." Právě počet plnících stanic byl v ČR největší překážkou většího rozvoje CNG. Dnes je jich ČR již 47 a další budou i nadále přibývat.

Česká pošta si na CNG vozech chválí zejména spolehlivost a finanční úspornost. "Jeden ujetý kilometr nás stojí 1,75 Kč. V prvním pololetí letošního roku jsme najeli celkem 4 700 000 km na CNG a ušetřili téměř 5 mil. Kč na palivu. Provoz na naftu by nás stál 2,80 Kč na kilometr," dodává Kubásek.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Češi odvedli při vyšetřování výbuchu ve Vrběticích dobrou práci, tvrdí bývalý šéf britské rozvědky MI6

České bezpečnostní složky odvedly dobrou práci při vyšetřování výbuchu muničního areálu ve Vrběticích, který česká vláda v sobotu připsala agentům ruské tajné služby GRU. Podle britského deníku Daily Mail to uvedl bývalý ředitel britské rozvědky MI6 John Sawers.

"Nemělo by být překvapením, že ruské tajné služby působí po celé Evropě a myslím, že Češi si to poskládali dohromady velice dobře," řekl podle deníku Sawers v rozhovoru s vysílací společností BBC. "Celé to nese rukopis ruské zpravodajské operace a myslím, že Češi mají ty dva lidi, kteří se pokusili zavraždit (dvojitého agenta) Sergeje Skripala v Salisbury. Myslím, že proti nim mají pádné důkazy."

"V roce 2014 zásobovali (Češi) zbraněmi ukrajinskou armádu a Rusové měli zájem tomu zabránit, takže ruská vojenská rozvědka (GRU) vyhodila do povětří muniční sklad v České republice a o rok později otrávila bulharského prostředníka," řekl Sawers, který vedl britskou špionáž v letech 2009 až 2014.

Podle něj evropské státy vědí odhadem o pouhé desetině "agresivních" aktivit ruských tajných služeb na svém území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy