Průkopník vozů s alternativním pohonem? Česká pošta

Tomáš Rybecký
10. 9. 2013 8:00
Česká pošta jako jediný státní podnik využívá větší počet vozů s pohonem na CNG
Foto: Česká pošta

Česká pošta si s 482 vozy na CNG drží prvenství ve využívání alternativních zdrojů pohonu mezi státními podniky. V nejbližší době navíc plánuje rozšířit svůj vozový park o dalších 210 vozidel.

Počet CNG automobilů na českých silnicích stále roste. Již třetím rokem prodej vozidel na plyn vzrostl o dvacet procent a letos RWE očekává zvýšení také zhruba o pětinu. Na začátku letošního roku jezdilo v ČR 5 500 vozů na CNG.

Česká pošta provozuje vozový park o rozsahu celkem 5 400 vozidel s průměrným stářím sedm a půl roku až deset let. V loňském roce se rozhodla pro CNG vozidla a na 5 let získala již 230 dodávek Fiat Ducato CNG a 182 vozů Fiat Doblo CNG. Dalších 60 vozů Volkswagen Passat CNG pořídila pro obchodní divizi a nakoupila 10 nákladních vozů Iveco Daily s pohonem na CNG.

Nákladních vozidel Iveco Daily CNG bude mít Česká pošta do konce roku celkem 20 kusů. Dalších 150 vozidel Fiat Ducato a 50 vozidel Fiat Dobló bude uvedeno do provozu na podzim letošního roku a celkový počet tak vzroste na 692 vozidel na CNG.

Jan Kubásek, ředitel Odboru doprava na České poště, říká: "Celkově by Česká pošta mohla mít až 3 000 vozidel ve variantě na CNG, závisí ovšem na hustotě plnících stanic. Optimální by byla CNG stanice v každém okresním měst." Právě počet plnících stanic byl v ČR největší překážkou většího rozvoje CNG. Dnes je jich ČR již 47 a další budou i nadále přibývat.

Česká pošta si na CNG vozech chválí zejména spolehlivost a finanční úspornost. "Jeden ujetý kilometr nás stojí 1,75 Kč. V prvním pololetí letošního roku jsme najeli celkem 4 700 000 km na CNG a ušetřili téměř 5 mil. Kč na palivu. Provoz na naftu by nás stál 2,80 Kč na kilometr," dodává Kubásek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 2 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy