Produkce Hyundai Kona Electric spuštěna. Jde o první sériový elektromobil z Česka

Hyundai Kona Electric v nošovickém závodě.
Hyundai Kona Electric se začalo vyrábět 12. března v nošovické továrně.
Hyundai v tiskové zprávě uvádí, že by letos rádo prodalo v Evropě 80 tisíc vozů s nulovými emisemi...
... což bude zahrnovat vozy Kona Electric (na snímku), Ioniq Electric a SUV Nexo poháněné vodíkovými palivovými články.
Hyundai Kona Electric
Foto: Hyundai
Eva Srpová Eva Srpová
12. 3. 2020 10:35
Automobilka Hyundai ve čtvrtek 12. března ve svém závodě v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zahajuje výrobu elektromobilu Kona Electric. Půjde o první masově vyráběný automobil na elektrický pohon produkovaný v České republice. Škodovácký SUV elektromobil Enyaq se začne vyrábět na Mladoboleslavsku až v příštím roce.

V nošovickém výrobním závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) se od března začíná vyrábět první sériový elektromobil Kona Electric. Jde o kompaktní SUV zaměřené na evropské trhy, s oficiálním dojezdem 449 km (test Kony Electric čtěte zde).

Závod plánuje ročně vyrobit 30 000 kusů automobilů Kona Electric. Hyundai uvádí, že spolu s výrobou z továrny Hyundai v Ulsanu v Koreji společnost více než ztrojnásobí dostupnost vozů Kona Electric pro zákazníky v Evropě, což by mělo vést k zkrácení čekací doby na objednané nové auto.

"V nošovickém závodě budeme vyrábět vozy Kona Electric pro významné evropské trhy, kterými jsou Německo, Francie, Nizozemsko, Norsko, Česká republika, Slovensko a Polsko," řekl mluvčí slezské automobilky Pavel Barvík. Továrna chce podle něj letos vyprodukovat 30 tisíc vozů už v prvním roce.

Urychlení výrobního procesu by mělo pomoci i to, že baterie pro elektromobil budou dodávány z Evropy. "To zaručí stabilitu dodávek s kratší vzdáleností do závodu a také pevně dané množství baterií potřebných pro výrobu," dodává zpráva automobilky Hyundai.

Příprava závodu na výrobu elektrického vozu Kona Electric probíhala během posledních několika měsíců a upravovat se musela především lisovna a svařovna. Stroje se zde mění několikrát denně a formu pro lisování musí být možné vyměnit během pěti minut, tak aby se plynule a bez časové ztráty vyrobily různé části vozů, ať už pro modelové řady i30, nebo karoserie Tucsonu a nově i Kony Electric.

Kona Electric je prvním vozem v nošovickém závodu Hyundai, který se nabízí s barevně odlišnou střechou, a proto musela také lakovna provést změny v procesu lakování.

Speciálně pro elektromobil pak vznikla nová fáze výroby zahrnující skladování a instalaci elektrických baterií. Byl vytvořen nový sklad baterií s vlastní distribucí uvnitř závodu s automatizovanými roboty dodávající baterie na nově uspořádanou montážní linku.

Nošovický závod automobilky Hyundai vloni vyrobil 309 500 aut, což představovalo meziročně pokles o devět procent. Továrna je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii a pracuje v ní přibližně 3300 lidí.

V současné době se v Nošovicích vyrábí dvě další modelové řady, a to Hyundai Tucson a několik variant modelu Hyundai i30, který se brzy vymění za modernizovaný typ. Faceliftovaná i30 se měla představit začátkem března na autosalonu v Ženevě, který byl ale kvůli riziku šíření koronaviru zrušen.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy