Produkce Hyundai Kona Electric spuštěna. Jde o první sériový elektromobil z Česka

Hyundai Kona Electric v nošovickém závodě.
Hyundai Kona Electric se začalo vyrábět 12. března v nošovické továrně.
Hyundai v tiskové zprávě uvádí, že by letos rádo prodalo v Evropě 80 tisíc vozů s nulovými emisemi...
... což bude zahrnovat vozy Kona Electric (na snímku), Ioniq Electric a SUV Nexo poháněné vodíkovými palivovými články.
Hyundai Kona Electric
Foto: Hyundai
Eva Srpová Eva Srpová
12. 3. 2020 10:35
Automobilka Hyundai ve čtvrtek 12. března ve svém závodě v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zahajuje výrobu elektromobilu Kona Electric. Půjde o první masově vyráběný automobil na elektrický pohon produkovaný v České republice. Škodovácký SUV elektromobil Enyaq se začne vyrábět na Mladoboleslavsku až v příštím roce.

V nošovickém výrobním závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) se od března začíná vyrábět první sériový elektromobil Kona Electric. Jde o kompaktní SUV zaměřené na evropské trhy, s oficiálním dojezdem 449 km (test Kony Electric čtěte zde).

Závod plánuje ročně vyrobit 30 000 kusů automobilů Kona Electric. Hyundai uvádí, že spolu s výrobou z továrny Hyundai v Ulsanu v Koreji společnost více než ztrojnásobí dostupnost vozů Kona Electric pro zákazníky v Evropě, což by mělo vést k zkrácení čekací doby na objednané nové auto.

"V nošovickém závodě budeme vyrábět vozy Kona Electric pro významné evropské trhy, kterými jsou Německo, Francie, Nizozemsko, Norsko, Česká republika, Slovensko a Polsko," řekl mluvčí slezské automobilky Pavel Barvík. Továrna chce podle něj letos vyprodukovat 30 tisíc vozů už v prvním roce.

Urychlení výrobního procesu by mělo pomoci i to, že baterie pro elektromobil budou dodávány z Evropy. "To zaručí stabilitu dodávek s kratší vzdáleností do závodu a také pevně dané množství baterií potřebných pro výrobu," dodává zpráva automobilky Hyundai.

Příprava závodu na výrobu elektrického vozu Kona Electric probíhala během posledních několika měsíců a upravovat se musela především lisovna a svařovna. Stroje se zde mění několikrát denně a formu pro lisování musí být možné vyměnit během pěti minut, tak aby se plynule a bez časové ztráty vyrobily různé části vozů, ať už pro modelové řady i30, nebo karoserie Tucsonu a nově i Kony Electric.

Kona Electric je prvním vozem v nošovickém závodu Hyundai, který se nabízí s barevně odlišnou střechou, a proto musela také lakovna provést změny v procesu lakování.

Speciálně pro elektromobil pak vznikla nová fáze výroby zahrnující skladování a instalaci elektrických baterií. Byl vytvořen nový sklad baterií s vlastní distribucí uvnitř závodu s automatizovanými roboty dodávající baterie na nově uspořádanou montážní linku.

Nošovický závod automobilky Hyundai vloni vyrobil 309 500 aut, což představovalo meziročně pokles o devět procent. Továrna je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii a pracuje v ní přibližně 3300 lidí.

V současné době se v Nošovicích vyrábí dvě další modelové řady, a to Hyundai Tucson a několik variant modelu Hyundai i30, který se brzy vymění za modernizovaný typ. Faceliftovaná i30 se měla představit začátkem března na autosalonu v Ženevě, který byl ale kvůli riziku šíření koronaviru zrušen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy