Auta v Česku tolik netáhnou, za tři měsíc klesly prodeje o 16 procent. Daří se Tesle

Jan Matoušek Jan Matoušek
7. 4. 2020 6:02
Zatímco v březnu prodeje nových aut klesly o více než 36 procent, za celé první čtvrtletí roku 2020 pád trhu s novými auty tak velký není. Přesto je pokles o necelých šestnáct procent poměrně zásadní, méně aut než letos se za první tři měsíce roku prodalo naposledy v roce 2014. Například elektrifikovaným modelům se ale nadále daří.
Foto: Shutterstock

Celkové prodeje

50 194 nových osobních automobilů. To je počet, který se v Česku prodal podle statistik Svazu dovozců automobilů (SDA) za leden až březen roku 2020. Oproti stavu loni to znamená pokles 15,8 procenta (či téměř 9500 aut) a vzhledem k výsledkům v jednotlivých měsících to není až tak velké překvapení.

Především březen byl kvůli uzavření dealerství z důvodu hrozby šíření koronaviru podprůměrný. Prodalo se 13 685 nových aut (více o březnových prodejích zde), což je nejhorší výsledek od března roku 2013.

I v následujících měsících lze přitom očekávat pokles prodejů. "Vliv onemocnění covid-19 byl pro březnové registrace zatím jen částečný. Plně se začne uzavření showroomů projevovat v dubnu a květnu," předpovídá vedoucí oddělení pro automobilový sektor v poradenské společnosti EY Petr Knap.

"Vliv (na pokles prodejů - pozn. red.) měly dále loňské vysoké prodeje, zejména v prosinci, tedy určité 'předzásobení'. Od loňského roku existoval faktor nejistoty a menšího optimismu zákazníků ohledně budoucnosti ekonomiky a jejich byznysu. A také trochu zmatení z pohledu, jaké pohony vlastně kupovat, a čekání na širší nabídku," doplňuje Knap další důvody, proč trh klesl.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy