Auta v Česku tolik netáhnou, za tři měsíc klesly prodeje o 16 procent. Daří se Tesle

Jan Matoušek Jan Matoušek
7. 4. 2020 6:02
Zatímco v březnu prodeje nových aut klesly o více než 36 procent, za celé první čtvrtletí roku 2020 pád trhu s novými auty tak velký není. Přesto je pokles o necelých šestnáct procent poměrně zásadní, méně aut než letos se za první tři měsíce roku prodalo naposledy v roce 2014. Například elektrifikovaným modelům se ale nadále daří.
Foto: Shutterstock

Celkové prodeje

50 194 nových osobních automobilů. To je počet, který se v Česku prodal podle statistik Svazu dovozců automobilů (SDA) za leden až březen roku 2020. Oproti stavu loni to znamená pokles 15,8 procenta (či téměř 9500 aut) a vzhledem k výsledkům v jednotlivých měsících to není až tak velké překvapení.

Především březen byl kvůli uzavření dealerství z důvodu hrozby šíření koronaviru podprůměrný. Prodalo se 13 685 nových aut (více o březnových prodejích zde), což je nejhorší výsledek od března roku 2013.

I v následujících měsících lze přitom očekávat pokles prodejů. "Vliv onemocnění covid-19 byl pro březnové registrace zatím jen částečný. Plně se začne uzavření showroomů projevovat v dubnu a květnu," předpovídá vedoucí oddělení pro automobilový sektor v poradenské společnosti EY Petr Knap.

"Vliv (na pokles prodejů - pozn. red.) měly dále loňské vysoké prodeje, zejména v prosinci, tedy určité 'předzásobení'. Od loňského roku existoval faktor nejistoty a menšího optimismu zákazníků ohledně budoucnosti ekonomiky a jejich byznysu. A také trochu zmatení z pohledu, jaké pohony vlastně kupovat, a čekání na širší nabídku," doplňuje Knap další důvody, proč trh klesl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy