Když nové, tak laciné. Na padajícím českém trhu se nejvíce daří Dacii, Octavia ztrácí

Jan Matoušek Jan Matoušek
4. 7. 2019 6:02
Český trh s novými auty nadále padá. Na horší výsledky za celý loňský rok navázalo první pololetí roku letošního. Celkem se prodalo o 10,63 procenta automobilů méně než za první pololetí 2018. Nedařilo se ani většině automobilek v nejlepší desítce - Škoda jako lídr trhu si pohoršila o více než šest procent, ještě více se propadly prodeje Volkswagenu nebo Fordu. Přesto lze najít několik značek, které i přes nepříznivý vývoj rostly. Na kompletní výsledky za první polovinu roku se podívejte do galerie.
V interiéru bude speciální část upozorňující na výkonné modely značky a rovněž i koutek věnovaný vozům řady Vignale.
V interiéru bude speciální část upozorňující na výkonné modely značky a rovněž i koutek věnovaný vozům řady Vignale. | Foto: Ford

Trh klesá

Prodejní ztráta za celý loňský rok činila 3,7 procenta. Šlo o první pokles za několik let, přesto bylo 261 437 prodaných automobilů druhým nejlepším výsledkem v historii. Letošní rok je na tom prodejně, soudě podle údajů Svazu dovozců automobilů za první pololetí, výrazně hůře.

Celý trh s novými auty klesl o 10,63 procenta na 128 498 prodaných vozů. Loni se přitom za stejnou dobu prodalo 143 784 automobilů. Trend je tedy jasný a je otázkou, jestli dokáže ve druhé polovině roku trh růst tolik, aby dokázal pololetní výsledek smazat. Podíváme-li se na dílčí měsíční statistiky, ani v jednom z doposud uplynulých šesti měsíců nebyl počet prodaných aut vyšší než loni.

Mezi palivy dominuje benzin s 90 396 prodanými kusy (to je 70,35 procenta všech nových aut). Na naftu připadá 34 867 prodaných aut (podíl 27,13 procenta), elektromobilů se za první pololetí prodalo 324 (podíl 0,25 procenta).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy