Prodeje elektromobilů na českém trhu rostou. Hybridy do zásuvky už ale netáhnou

ČTK ČTK
13. 10. 2022 11:30
Prodej nových vozů s hybridním pohonem za tři čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl o 20,5 procenta na 20 386 aut. Z toho plug-in hybridy do zásuvky zaznamenaly pokles o 21 procent na 2435 vozidel, naopak dále posílily takzvané full hybridy, které se dobíjí během jízdy. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
Elektromobil Škoda Enyaq Coupé RS iV, ilustrační foto.
Elektromobil Škoda Enyaq Coupé RS iV, ilustrační foto. | Foto: Škoda Auto

Poptávka po elektromobilech stoupla o 57 procent na 2869 prodaných aut. Čistě elektrické vozy tak měly na celkových prodejích podíl dvě procenta, hybridy pak více než 14 procent.

Nejprodávanější hybridní značkou je i nadále japonská Toyota, která prodala 4861 vozů, z toho drtivou většinu v plně hybridní variantě bez externího dobíjení. Druhý Ford prodal 3245 vozů a třetí BMW přes 2143 aut.

"Navzdory tomu, že celý trh klesá, prodeje hybridů stále silně rostou. Hybridní vozy nabízí stále více ekologičtější provoz i nižší spotřebu. Nyní s novou Corollou Cross přicházíme na trh s již pátou generací plně hybridního pohonu, který nabízí vyšší výkon při ještě nižších emisích a výrazně snížené hmotnosti Li-Ion baterie," uvedl ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Mezi elektromobily je nejúspěšnější domácí Škoda Auto s 1071 prodanými vozy Enyaq, druhý Volkswagen prodal 303 vozů rodiny ID a Hyundai si připsal odbyt 220 čistě elektrických osobních aut.

Leasingová společnost LeasePlan očekává, že navzdory energetické krizi se bude zastoupení elektrických aut ve flotilách zvyšovat. Nejvíce je to patrné v tuzemských pobočkách velkých korporací. Na elektromobily přecházejí na základě strategického rozhodnutí, které je obvykle iniciováno jejich západními centrálami.

"U těchto klientů není pořízení elektromobilů pouze výsledkem ekonomické rozvahy, důležitou roli hraje také jejich deklarovaná environmentální politika. Nedomníváme se, že by ji teď kvůli momentálně vysokým cenám elektřiny chtěli revidovat. Postupně bude růst zájem také v dalších zákaznických kategoriích. Stále více podniků i domácností nakonec vyhodnotí elektromobilitu jako nejracionálnější řešení," dodal generální ředitel LeasePlanu Martin Brix.

Celkové prodeje nových osobních aut v Česku od ledna do konce září klesly o 11 procent na 143 843 vozů. Důvodem je, i přes vysokou poptávku, nedostatek vozů kvůli chybějícím dílům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy