Vysmívané značky dobývají Evropu. Dacia i Tesla prodejně porážejí tradiční rivaly

Jan Matoušek Jan Matoušek
23. 5. 2019 6:02
Prodeje aut v Evropě klesají. Po letech růstu došlo v prvním čtvrtletí poprvé od roku 2013 k poklesu počtu prodaných vozidel. Nejde o zásadně dramatické číslo. Přesto propad o 3,2 procenta vyjadřuje řadu nejistot na automobilovém trhu. Jsou ale i značky, kterým se za první tři měsíce roku 2019 dařilo. Své pozice například výrazně posílila Tesla.
Foto: Výrobci

Ze značek na propad naftových agregátů nejvíce doplatilo již zmíněné Porsche. Pokud se však podíváme na vývoj prodejů naftových aut detailněji, zjistíme, že meziročně dokázaly jejich podíl na vlastních prodejích navýšit jen dvě značky - Volkswagen o 8,6 procenta a Seat o 5,8 procenta. Škoda zůstala na stejném podílu jako loni. Všude jinde naftové agregáty pozice opouštějí. Nejvíce klesl podíl naftových verzí u Jaguaru - o 20,2 procenta - a Land Roveru - o 14,9 procenta. Dvouciferný pokles zaznamenaly i u Jeepu (-13,3 %), Kie (-11,6 %), Renaultu (-11,2 %), Fiatu (11 %), Dacie (-10,4 %) a Nissanu (-10,2 %).

 

Právě se děje

před 39 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy