Vysmívané značky dobývají Evropu. Dacia i Tesla prodejně porážejí tradiční rivaly

Jan Matoušek Jan Matoušek
23. 5. 2019 6:02
Prodeje aut v Evropě klesají. Po letech růstu došlo v prvním čtvrtletí poprvé od roku 2013 k poklesu počtu prodaných vozidel. Nejde o zásadně dramatické číslo. Přesto propad o 3,2 procenta vyjadřuje řadu nejistot na automobilovém trhu. Jsou ale i značky, kterým se za první tři měsíce roku 2019 dařilo. Své pozice například výrazně posílila Tesla.
Foto: Volkswagen

Další vítězové

Vedle Dacie a Tesly se v prvním kvartálu dařilo i jiným značkám. Citroën zvýšil svůj tržní podíl z 3,89 na 4,24 procenta, přičemž C3 Aircross je pátým nejprodávanějším malým SUV. C4 Picasso, které ale v dohledné době skončí, je pak třetí nejpopulárnější MPV.

Volvo zvýšilo tržní podíl z 1,89 na 2,12 procenta především zásluhou SUV XC40. To si připsalo meziroční zlepšení o 330 procent a stalo se druhým nejprodávanějším kompaktním prémiovým SUV za BMW X1. 

Volkswagen se po kauze Dieselgate rovněž dostává zpátky na vrchol, meziročně zvýšil svůj podíl na trhu z 10,83 na 11,01 procenta (přestože celkové prodeje značky se propadly o necelá dvě procenta). Zásluhu na tom má třeba nejpopulárnější malé SUV T-Roc s meziročním nárůstem prodejů o 114 procent. Stejný model je mezi SUV celkově druhý, Tiguan je na třetím místě. Golf nadále vládne kompaktům, Touran segmentu MPV. Passat je druhý ve střední třídě, stejné umístění získalo i Polo mezi malými vozy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy