Vysmívané značky dobývají Evropu. Dacia i Tesla prodejně porážejí tradiční rivaly

Jan Matoušek Jan Matoušek
23. 5. 2019 6:02
Prodeje aut v Evropě klesají. Po letech růstu došlo v prvním čtvrtletí poprvé od roku 2013 k poklesu počtu prodaných vozidel. Nejde o zásadně dramatické číslo. Přesto propad o 3,2 procenta vyjadřuje řadu nejistot na automobilovém trhu. Jsou ale i značky, kterým se za první tři měsíce roku 2019 dařilo. Své pozice například výrazně posílila Tesla.
Foto: iStock

Mezi zeměmi se podíl dieselů na celkových prodejích zvýšil jen u Německa, a to o 2,4 procenta. Všude jinde se propadl - a to například i v Itálii, kde byl ještě loni podíl naftových motorů více než poloviční. Letos je to 10,8 procenta méně, což znamená jen něco málo přes 40 procent.

Dvouciferně klesaly i další trhy - nejvíce Rumunsko o 15,8 procenta. O 13,2 procenta spadl podíl naftových agregátů v Portugalsku. O více než devět procent pak ještě v Dánsku, Řecku a Španělsku. Na českém trhu klesl podíl dieselových motorů pod třetinu celého trhu, přesto je pokles o 4,2 procenta spíše menší.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy