Prodejci aut častěji lžou ženám, zjistil průzkum

Radek Pecák Radek Pecák
10. 6. 2015 6:31
Experti služby Autotým zjistili, že u každého druhého nabízeného ojetého auta neodpovídají skutečné údaje těm inzerovaným.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Ženy, které si chtějí koupit ojeté auto, by raději měly nechat s prodejcem jednat manžela či jinou osobu mužského pohlaví. Jednoznačně to vyplývá z průzkumu, který si udělala společnost Autotým. Ta nyní nabízí službu vyhledání a prověření ojetiny.

"Pokud na inzerát týkající se prodeje ojetého vozu reaguje žena, v 75 případech ze sta se jí dostane jiných informací, než když volá ohledně stejného vozu muž," uvedla na tiskové konferenci k ročnímu výročí založení firmy výkonná ředitelka společnosti Jarmila Kowolovská.

Podle ní je uvádění nepravdivých informací v oblasti ojetin téměř standardem. Prakticky u každého druhého auta (49 procent) se informace uváděné v inzerátu lišily od skutečnosti, kterou pak při prověřování stavu vozu zjistili experti firmy. U 42 procent aut dokonce prodejci zatajili, že vůz prodělal havárii.

Pozitivní naopak je, že 86 procent prodejců je ochotno půjčit nabízený vůz k servisní prohlídce a 73 procent předložilo servisní knížku s úplnou historií vozu.

Autotým, který patří do skupiny Home Credit, nabízí od loňska poradenství při nákupu ojetin. Nabízí služby zahrnující vyhledávání ojetin podle přání zákazníků, jejich administrativní prověření, fyzickou prohlídku a testovací jízdu a také kontrolu auta ve smluvním servisu. Spolupracuje se společností Cebia. Firma zaměstnává 20 lidí. V budoucnu plánuje expanzi z ČR a Slovenska do dalších zemí.

Základní cena služby spočívající v ověření historie a fyzické kontrole je 1490 Kč, nabídka zahrnující i vyhledání vozu a další služby stojí 3490 Kč. Firma ale na svých internetových stránkách poskytuje lidem shánějícím kvalitní ojetý vůz i rady zdarma. Jedna z prvních rad zní, že seriózní nabídka na prodej ojetého vozu by měla rovnou obsahovat identifikační číslo vozidla (takzvaný VIN kód) a také přímý telefon na prodejce.

Jiný je podle Autotýmu také výklad slova "nehavarované" v podání prodávajících a kupujících. Zatímco zájemci se domnívají, že auto neprodělalo bouračku, prodávající tím často míní, že pouze nenese žádné viditelné známky po předchozí havárii.

Nejdražší pořízené auto Autotýmu do současné doby stálo 1,3 milionu Kč, nejlevnější naopak změnilo majitele za 60 tisíc Kč.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy