Prodej hybridů stoupl v Česku o čtvrtinu, roste i zájem o elektromobily

ČTK ČTK
8. 12. 2022 15:45
Prodej nových osobních aut s hybridním pohonem se za 11 měsíců meziročně zvýšil o 23 procent na 25 618 vozů. Z toho počet plug-in hybridů do zásuvky klesl o 6,8 procenta na 3193 vozů. Poptávka po elektromobilech vzrostla o 56 procent na 3603 vozidel. Elektromobily a hybridy tvořily zhruba 16,5 procenta celkových prodejů nových aut. Vyplývá to z aktuálních údajů Svazu dovozců automobilů.
Foto: Toyota

Nejprodávanější hybridní značkou zůstává japonská Toyota s 5705 prodanými vozy, druhý je Ford s 3813 hybridy a třetí BMW s prodejem 2693 aut. "Prodej hybridů si i v listopadu udržel téměř čtvrtinový nárůst, což potvrzuje, že celý letošní rok bude pro tuto kategorii i ostatní elektrifikované pohony rekordní. Toyota k tomu významně přispívá, protože 70 procent našich prodejů osobních vozů tvoří právě hybridy, u Lexusu dokonce přes 90 procent," uvedl generální ředitel Toyoty a Lexusu v ČR Martin Peleška.

Mezi elektromobily dominuje domácí Škoda Auto s modelem Enyaq, který si letos pořídilo 1240 zákazníků z Česka. Následuje Volkswagen s 390 prodanými vozy řady ID a Hyundai s prodejem 277 aut. Čtvrtá je americká Tesla.

Hybridní vozy v současnosti tvoří podle údajů vyhledávače servisů GetFix zhruba pět procent objednávek servisních služeb, ale jejich podíl se zvyšuje s rostoucími prodeji. "Hybridy může opravovat jakýkoli servis, v případě elektromobilů je pro servisy mnohdy složitější získat licenci, navíc opravy bývají spíše prací pro elektrikáře," podotkl ředitel GetFixu Stanislav Toman.

Prodej nových osobních aut za 11 měsíců letošního roku klesl o 6,9 procenta na 177 534 vozů. V samotném listopadu však trh meziročně o 7,6 procenta vzrostl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Wengová si ve sprintu v Lahti zajistila triumf v SP, Klaebo se přiblížil rekordu

Norská běžkyně na lyžích Tiril Udnes Wengová byla třetí ve sprintu klasicky v Lahti a v předposledním závodě sezony si zajistila celkový triumf ve Světovém poháru. Vyhrála její krajanka Kristine Stavaasová Skistadová, druhá skončila Švédka Jonna Sundlingová.

Wengové pomohlo i brzké vyřazení jediné zbývající konkurentky Američanky Jessiky Digginsové, která skončila už ve čtvrtfinále. Šestadvacetiletá Norka si připsala největší úspěch v dosavadní kariéře, jejím maximem zatím byly dvě zlaté medaile ze štafety na mistrovství světa.

Sprintu mužů kraloval již jistý vítěz seriálu Johannes Hösflot Klaebo z Norska a už jen jediná výhra ho dělí od rekordu krajanky Therese Johaugové, která v ročníku 2019/20 ovládla 20 závodů. Nejlepším z českých reprezentantů byl Ondřej Černý, který po pádu skončil v semifinále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy