Prodej hybridů v Česku za loňský rok výrazně stoupl. Vede Toyota následovaná Audi

ČTK ČTK
9. 1. 2020 15:29
Prodej hybridních aut loni v Česku rostl. Na kombinaci spalovacího motoru s elektromotorem ze značek sází především Toyota a Lexus,Škoda koncem roku uvedla na trh hybridní Superb.
Foto: Jan Markovič

Prodej aut s hybridním pohonem se loni zvýšil o 73 procent na 8346 vozů, zatímco celý tuzemský automobilový trh o čtyři procenta klesl. Hybridy kombinující spalovací motor a elektromotor tak tvořily 3,3 procenta všech nových vozů prodaných v ČR. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Prodej elektromobilů se zvýšil o tři procenta na 636 vozů. Podle odborníků se ale část registrací aut na čistě elektrický pohon přesunula až na začátek letošního roku. Od letoška totiž automobilkám hrozí pokuty za nesplnění limitu průměrných emisí u prodávaných aut. Průměr jim pomáhají snižovat právě elektromobily.

Nejvíce hybridních aut prodala Toyota, která hlásí odbyt 4140 vozů, následuje Audi s prodejem 1015 aut a Mercedes-Benz se 783 prodanými vozy. Škoda, která do segmentu vstoupila až v samém závěru roku, stihla prodat 85 hybridních superbů.

"Osobní vozy na hybridní pohon v minulém roce zažily opravdu výrazný nárůst zájmu. Zákazníci oceňují především jejich spolehlivost, nízkou spotřebu a nízké provozní náklady i ekologický aspekt. Podíl prodeje hybridů u Toyoty v Česku loni vzrostl o devět procentních bodů na 40 procent a dosáhl celkového objemu 4793 nových smluv, což je o 1503 více než vloni.

U Lexusu je podíl hybridů stabilně dokonce přes 90 procent," uvedl generální ředitel Toyota Central Europe-Czech Martin Peleška. U Audi tvořily hybridy 39 procent prodaných aut.

V letošním roce by měly prodeje podle obchodníků dále růst. Na trhu se zřejmě více prosadí domácí Škoda, která vedle Superbu iV chystá i hybridní verzi nové generace Octavie.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy