Prodej aut v Česku stoupl o čtvrtinu, většinu kupují firmy

Radek Pecák Radek Pecák
3. 4. 2015 11:40
Daří se všem velkým hráčům na trhu. Prodeje podstatně navýšily Škoda, Volkswagen i Hyundai.
Škoda navýšila prodeje i díky nové generaci fabie. Ta ve statistice předstihla i rapid.
Škoda navýšila prodeje i díky nové generaci fabie. Ta ve statistice předstihla i rapid. | Foto: Radek Pecák

Praha - Téměř o čtvrtinu (24 procent) více nových aut než ve stejném období loňského roku se prodalo v Česku za letošní první čtvrtletí. Za leden až březen stouply prodeje na 53 265 aut. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnil Stav dovozců automobilů.

K nárůstu pomohl především zájem firem - ty koupily 76 procent všech nových aut.

Jedničkou na trhu nadále zůstává Škoda Auto, která letos zvýšila prodej na domácím trhu o téměř 29 procent na 16 884 vozů. Podíl Škody na trhu dosáhl 32 procent.

Následují Volkswagen s 6493 prodanými vozy (meziroční zvýšení o 65 procent), třetí je Hyundai s 4615 vozy (růst o 17 procent). První pětku doplňují Ford a Dacia.

Každé deváté nové auto je octavia

Nejprodávanějším modelem za první čtvrtletí byla Škoda Octavia s 5811 vozy, za ní je Škoda Fabia s 3326 auty a Škoda Rapid (3212). Následují Volkswagen Golf a Hyundai i30.

Nejprodávanějšími karosériemi jsou kombíky, jejichž podíl přesáhl čtvrtinu.

Zájem o nová auta by měl podle odborníků vydržet po celý letošní rok. Například Vojtěch Opleštil z analytické společnosti PwC očekává, že za celý letošní rok by mohly prodeje osobních aut v Česku vzrůst o deset procent na více než 210 tisíc kusů.

Vedle osobních aut se letos velmi dobře prodávají i lehká užitková vozidla. U nich činí meziroční nárůst dokonce 45 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy