Problémy před brexitem: Výroba aut ve Spojeném království klesá osmý měsíc za sebou

ČTK ČTK
28. 2. 2019 14:27
Výroba automobilů v Británii se v lednu meziročně propadla o 18 procent na 120 649 vozů. Pokles tak zaznamenala už osmý měsíc za sebou. Na výrobu má negativní vliv přechod na nové modely a slabší poptávka na domácím trhu i v zahraničí. Vyplývá to z dnešních údajů britského Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT).
Továrna Toyoty ve Velká Británii.
Továrna Toyoty ve Velká Británii. | Foto: Toyota

"Toto odvětví čelí nesčetným problémům, od klesající poptávky na klíčových trzích až po eskalaci globálního obchodního napětí a potřebu zůstat na čelném místě v budoucích technologiích," uvedl generální ředitel SMMT Mike Hawes. Klíčovým rizikem podle něj ale zůstává hrozba odchodu Británie z Evropské unie bez dohody.

Dřívější údaje SMMT ukázaly, že investice do automobilového průmyslu v Británii se v loňském roce kvůli obavám ohledně brexitu propadly téměř o polovinu na 589 milionů liber (17,6 miliardy Kč).

Výroba automobilů v Británii se loni podle SMMT snížila o devět procent na pětileté minimum 1,52 milionu vozů. Zaznamenala tak nejprudší pokles od hospodářské recese z let 2008 a 2009.

Japonská automobilka Honda Motor tento měsíc oznámila, že v rámci globální restrukturalizace výroby plánuje do roku 2021 zavřít svůj závod v britském městě Swindon. O práci přijde až 3500 lidí. Generální ředitel Hondy Takahiro Hačigo nicméně na tiskové konferenci uvedl, že rozhodnutí o ukončení výroby nesouvisí s brexitem.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy