Pro ženy je auto více než pro muže, ukázal průzkum

Radek Pecák Radek Pecák
17. 3. 2014 14:20
Třetina motoristů přiznává, že je na své auto hrdá, 17 procent považuje dokonce vozidlo za člena rodiny.
43 procent žen si nedovede představit život bez auta
43 procent žen si nedovede představit život bez auta | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

I když jsou automobily jedním z nejvíce frekventovaných témat rozhovorů mezi muži, ve skutečnosti jsou to ženy, které si dokážou hůře představit život bez auta než muži.

Podle průzkumu pojišťovny Generali v pěti zemích střední Evropy si život bez auta neumí představit 35 procent mužů a 43 procent žen. Do průzkumu byli zapojení i čeští řidiči a řidičky.

Jen pět procent lidí si s jistotou myslí, že by se bez automobilu obešli.

Ti, kteří si umí představit, že by se auta vzdali, by tak ve třech čtvrtinách případů učinili z ekonomických důvodů. Zbývající téměř čtvrtinu řidičů by k podobnému kroku vedly ekologické pohnutky.

Třetina řidičů je na své auto vyloženě hrdá a 17 procent motoristů považuje svůj vůz za člena rodiny. Pro 11 procent řidičů je důležité vlastnit auto, které dělá dojem na ostatní.

Lidé nejvíce oceňují svobodu, kterou jim auto dává. Pro 90 procent řidičů je velmi důležitý už samotný pocit vlastnit auto a více než tři čtvrtiny z nich si myslí, že jim auto dává nezávislost.

Více než polovina dotázaných plánuje v nejbližších třech letech koupi auta. Podle průzkumu Generali tak chce učinit 82 procent Poláků, 61 procent Čechů a 60 procent Slováků, ale jen necelá polovina Maďarů a Rakušanů.

V horizontu jednoho roku hodlá nakupovat 15 procent respondentů. Většinou si chtějí pořídit auto použité, o novém voze uvažuje pouze 30 procent z nich.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy