Přišlo prokletí dieselů i na benziny? Sedm otázek a odpovědí k filtrům pevných částic

Martin Přibyl Martin Přibyl
2. 10. 2018 13:30
S prvním zářím začala platit přísnější pravidla pro benzinové motory. Většina z nich se teď neobejde bez filtru pevných částic, na který má řada majitelů dieselů neblahé vzpomínky. Na co byste se měli v souvislosti s touto novinkou připravit? Přinášíme základní otázky, které by vás v souvislosti s filtry u benzinových motorů mohly napadnout.
Foto: Archiv

1. Co jsou filtry pevných částic zač?

Někteří majitelé aut se vznětovým motorem nemohou filtrům pevných částic přijít na jméno. Řada z nich si protrpěla anabázi s ucpaným filtrem, řešila nákladnou opravu nebo si tzv. DPF (Diesel Particulate Filter) nechala pokoutně odmontovat.

Součást, jež zamezuje emisím drobných sazí, které na sebe vážou škodliviny a usazují se nám v plicích, se pro řadu lidí stala noční můrou. Automobilky naštěstí v poslední době vyšly uživatelům vstříc, snížily ceny náhradních dílů, objevily se firmy, které dokážou filtr velice dobře vyčistit.

Když už by se zdálo, že jsme si s filtry poradili, přišla nová emisní norma a povinně je teď musí mít téměř všechny benzinové motory. Se stoprocentní jistotou to platí pro motory s přímým vstřikováním, kterých je na trhu nejvíce.

Přítomnost pevných částic ve výfukových plynech není ani tak daná typem paliva, ale právě vstřikováním. Pokud přímý vstřik nefunguje optimálně, což se děje zejména při nízké zátěži, neobejde se bez GPF (Gasoline Particulate Filter) ani ten sebelepší benziňák. Na co se připravit? Odpovíme dále.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy