Připravuje se nový automobil pro vozíčkáře

ČTK ČTK
8. 8. 2011 3:54
auto

Automobil pro vozíčkáře připravuje do výroby firma ZLKL z Loštic na Šumpersku. V současné době již má hotový prototyp vozu, s produkcí by chtěla začít na podzim.

Unikátnost vozítka spočívá především v tom, že handicapovaný řidič nemusí z invalidního vozíku v autě přesedat. Informaci o tom přinesl Šumperský a jesenický deník (Deník).

"Podle průzkumu trhu čekáme, že zájem bude velký, proto nevylučujeme další rozšíření provozu firmy. Jedná se o typ vozu, který se dosud nevyrábí v České republice ani v Evropě," řekl Deníku projektový manažer firmy Ladislav Brázdil mladší.

Vůz pro vozíčkáře zvaný Elbee ani zdaleka nepřipomíná dříve populární Verolex, ale naopak zaujme moderním designem. "Vůz má přední dveře odklopné, takže dovnitř je možné najet s invalidním vozítkem, ten uvnitř zafixovat a dálkovým ovládáním se dveře zavřou. Vozík dovnitř najíždí po sklopné rampě. Handicapovaní tak již nemusí být závislí na další osobě při nasedání a vysedání z auta," uvedl Brázdil.

Auto je vybaveno motorem z italského skútru. Dosáhne rychlosti 80 kilometrů za hodinu. "Počítáme s tím, že vozidla budeme vyrábět zákazníkům na míru, protože ne všichni mají handicap zasahující jen dolní končetiny, ale někteří z nich mají také omezenou hybnost a sílu rukou," dodal projektový manažer.

Loštická firma ZLKL byla založena v roce 1993. Nyní v ní pracuje zhruba 160 lidí. Roční obrat společnosti činí asi 240 milionů korun. Firma se zaměřuje především na kovoobrábění, lisování dílů z plechu a další kovovýrobu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy