Před 120 lety auta svítila svíčkami, dnes mají lasery. Podívejte se na vývoj světel

Martin Přibyl Martin Přibyl
10. 4. 2019 12:08
Auta jsou tu s námi dnes již více než 120 let a jejich světlomety patří k dílům, které za celou historii prodělaly nejvýraznější vývoj. Zatímco na konci devatenáctého století osvětlovalo tehdejší cesty mihotavé světlo svíček, dnes používají výrobci LED světlomety, které stále svítí dálkami, aniž by oslňovaly řidiče v protisměru. Čím dál běžnější jsou i laserová světla. Podívejte se do přehledu.
Foto: Opel

Když svítily svíčky

Na konci devatenáctého století světlomety vlastně ani neměly být světlomety, nýbrž svítilnami. Neměly osvětlovat silnici, ale místo toho zajistit, aby projíždějící auto viděli ostatní účastnici silničního provozu. Běžně se používaly lampy převzaté z kočárů a typickým zdrojem světla byla svíčka.

Na obrázku vidíte Opel Patentmotorwagen z roku 1899. Ten tehdy přinesl zajímavou inovaci nazvanou "System Lutzmann". Svíčka byla umístěna před zrcátkem, které světlo odráželo dopředu na silnici. Kromě toho byla umístěna na pružince, která ji postupně vytlačovala vzhůru, jak se spotřebovával vosk. Šikovné.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy