Před 120 lety auta svítila svíčkami, dnes mají lasery. Podívejte se na vývoj světel

Martin Přibyl Martin Přibyl
10. 4. 2019 12:08
Auta jsou tu s námi dnes již více než 120 let a jejich světlomety patří k dílům, které za celou historii prodělaly nejvýraznější vývoj. Zatímco na konci devatenáctého století osvětlovalo tehdejší cesty mihotavé světlo svíček, dnes používají výrobci LED světlomety, které stále svítí dálkami, aniž by oslňovaly řidiče v protisměru. Čím dál běžnější jsou i laserová světla. Podívejte se do přehledu.
Foto: Opel

Když svítily svíčky

Na konci devatenáctého století světlomety vlastně ani neměly být světlomety, nýbrž svítilnami. Neměly osvětlovat silnici, ale místo toho zajistit, aby projíždějící auto viděli ostatní účastnici silničního provozu. Běžně se používaly lampy převzaté z kočárů a typickým zdrojem světla byla svíčka.

Na obrázku vidíte Opel Patentmotorwagen z roku 1899. Ten tehdy přinesl zajímavou inovaci nazvanou "System Lutzmann". Svíčka byla umístěna před zrcátkem, které světlo odráželo dopředu na silnici. Kromě toho byla umístěna na pružince, která ji postupně vytlačovala vzhůru, jak se spotřebovával vosk. Šikovné.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Další zprávy