Přichází éra vodíkových aut? Čerpat už lze i na dálnici

Radek Pecák Radek Pecák
24. 5. 2015 16:24
Německo investuje do vodíkové infrastruktury, přestože dosud tam oficiálně není v prodeji žádné takové auto.
Tankování vodíku do nádrže je stejně rychlé a jednoduché jako u klasických ropných paliv.
Tankování vodíku do nádrže je stejně rychlé a jednoduché jako u klasických ropných paliv. | Foto: Daimler

Praha - Načerpat vodík do auta nebo autobusu už lze i na dálnici. Konkrétně v Německu, kde v květnu otevřeli první vodíkovou čerpací stanici u Geiselwindu na dálnici A3 spojující Würzburg a Norimberk. V rámci konsorcia Clean Energy Partnership ji za zhruba milion eur vybudovaly společnosti Daimler, Linde a Total.

Celkově je už osmnáctou vodíkovou čerpací stanicí v Německu. Ty ostatní fungují zejména v městských aglomeracích Frankfurt nad Mohanem, Stuttgart a Mnichov., kde je využívají především vodíkové autobusy. Zatím se totiž v Německu oficiálně neprodává žádné osobní auto jezdící na  tento plyn.

Podle dosud zveřejněných plánů má být v Německu do roku 2016 investováno do rozvoje vodíkové infrastruktury 1,6 miliardy eur, jen do konce letošního roku má počet vodíkových stanic dosáhnout pěti desítek.

Foto: Toyota

Model určený do běžného prodeje má dosud jen japonská Toyota. Vůz Mirai uvede na evropské trhy letos v září, počítá se s cenou kolem 66 tisíc eur. Zatím se tento vůz nabízí v Japonsku a Kalifornii. Na pětikilogramovou zásobu stlačeného vodíku zvládne ujet více než 500 kilometrů, přičemž maximální rychlost je 179 kilometrů za hodinu. Kola vozu roztáčí elektromotor s výkonem 113 kW, který využívá energii vzniklou z vodíku v palivových článcích. Vůz neprodukuje žádné emise, z výfuků odkapává pouze čistá voda.

Na vývoji vozidel s palivovými články nyní pracují téměř všechny významné automobilky, například i Mercedes-Benz spadající do koncernu Daimler. "Nejprve je potřeba vybudovat síť čerpacích stanic a teprve pak uvádět na trh vozidla. Potom se mohou stát pro zákazníky opravdovou alternativou," říká Herbert Kohler, viceprezident skupiny pro výzkum a udržitelnost tvrdí. Mercedes-Benz testuje technologii například ve flotile upravených vozů Mercedes třídy B.

Automobilky na rozvoj vodíkové infrastuktury podle expertů tlačí i kvůli obavám ze sílící pozice americké Tesly, která se chce v Evropě masově prosadit se svými elektromobily a buduje i síť rychlodobíjecích stanic.

Automobilky na rozvoj vodíkové infrastuktury podle expertů tlačí i kvůli obavám ze sílící pozice americké Tesly, která se chce v Evropě masově prosadit se svými elektromobily a buduje i síť rychlodobíjecích stanic.

Vodík pro německé stanice dodává firma Linde. "Pro tyto účely se vyrábí ze zemního plynu a na stanice se zaváží ve svazcích lahví. Následně se stlačuje na 850 barů a skladuje ve speciálních vysokotlakých nádobách," upřesnil online deníku Aktuálně.cz Marek Peterka ze společnosti Linde Gas Česká a Slovenská republika. Cena kilogramu vodíku se nyní v Německu pohybuje kolem devíti eur.

V České republice zatím funguje jediná vodíková čerpací stanice. Je v Neratovicích a slouží pro tankování experimentálního vodíkového autobusu, který provozuje Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy