Přesun výroby Škody Superb do Německa? Teď se jedná o opaku: VW Passat do Česka

Martin Přibyl Martin Přibyl
12. 11. 2018 16:15
Představenstvo koncernu Volkswagen má již tento pátek jednat o velkých změnách ve výrobních závodech v Německu. Společnost potřebuje kvůli přísnějším limitům CO2 uspíšit svoje plány s přechodem k elektromobilitě a plánuje kvůli jejich produkci přestavět továrny v Emdenu a Hannoveru. To by mohlo mít zásadní dopad na českou Škodovku.
Pokud představenstvo koncernu VW schválí škatulata ve výrobních závodech, mohl by se u nás vedle Superbu vyrábět i Passat.
Pokud představenstvo koncernu VW schválí škatulata ve výrobních závodech, mohl by se u nás vedle Superbu vyrábět i Passat. | Foto: ČTK

V Emdenu v současné době 8000 pracovníků vyrábí modely Passat a Arteon, v Hannoveru sjíždějí z linky například osobní dodávky Multivan. Zejména první z obou jmenovaných fabrik se však v současnosti potýká s problémy - tím největším je klesající zájem o Passat sedan, což je dáno především propadem tureckého trhu, kde byl o tento tradiční model velký zájem.

Představenstvo tak podle informací Financial Times musí řešit, jak v obou svých německých továrnách zachovat pracovní místa. Preferovanou možností je přestavba obou závodů pro výrobu elektromobilů.

Z linky v Emdenu by měl sjíždět nejdostupnější z elektrických vozů, jež budou postaveny na nové speciální elektrické platformě MEB. Jeho cena by se měla dostat pod 500 000 Kč. V Hannoveru by pak mohl vznikat elektrický minivan ID Buzz, který se má na trh dostat v roce 2022 a tvarově bude připomínat ikonický VW Bus první generace.

Nastává tak ale problém, co s výrobou konvenčních aut se spalovacími motory, kterých se koncern zcela zbavit nehodlá. Představenstvo podle informací Financial Times chce přesunout jejich produkci, jež je časově náročná, do Česka, kde je levnější pracovní síla.

V takovém případě by pravděpodobně nedošlo k často skloňovanému přesunu výroby Škody Superb do Německa (mělo jít právě o Emden). Naopak je dost možné, že by ji v českých závodech Škody doplnil právě Passat a Arteon.

Otázkou však zůstává, kde by se Passat a s ním Arteon mohly v Česku vyrábět. Podle dřívějšího vyjádření šéfa Škody Bernharda Maiera jsou v současné době kapacity závodů Škodovky vytíženy na 119 procent. Jejich rozšíření pak závisí zejména na jednání s odbory.

Těžko také řici, co by podobné rozhodnutí udělalo se škodováckým plánem vyrábět od roku 2020 v Mladé Boleslavi vlastní elektromobil. Pokud by byly kapacity české automobilky naplněny výrobou aut se spalovacími motory, nabízelo by se naopak přesunout produkci elektroškodovky do Emdenu nebo Hannoveru.

Plán, o němž hovoří Financial Times, nicméně musí schválit představenstvo a v něm jsou silně zastoupeny německé odbory. Ty se na změnu pojetí obou zmíněných továren nemusí tvářit.

Výroba elektromobilů je totiž méně časově náročná, podle odhadů Goldman Sachs má elektromobil v porovnání s autem se spalovacím motorem jen dvě třetiny dílů. Přestavba obou fabrik by tak mohla znamenat propouštění. Byť ho zákulisní informace Financial Times slibují spíše v podobě odchodů do důchodu pro starší zaměstnance, dá se očekávat, že páteční jednání budou tvrdá.

Podobnou transformací jako Emden a Hannover v současné době prochází závod v saském Cvikově, kde se má již příští rok začít vyrábět první z nové generace elektrických Volkswagenů: hatchback ID.

Koncern plánuje investovat do výroby a vývoje elektromobilů a s nimi spojených služeb dvacet miliard eur. V roce 2025 by chtěl celosvětově prodávat dva až tři miliony elektrických aut ročně. Celkově by tou dobou měl nabízet padesát čistě elektrických modelů, v roce 2030 by toto číslo mělo vzrůst ke třem stovkám.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy