Přes půl milionu naftových vozů Volvo musí do servisu. Hrozí u nich riziko vzplanutí

Martin Přibyl Martin Přibyl
22. 7. 2019 13:54
Švédská automobilka Volvo se bude muset vypořádat s rozsáhlou svolávací akcí. Na celém světě pozve do servisu více než půl milionu vozidel s naftovými motory. Kvůli vadné součástce mohou v ojedinělém případě začít hořet.
Volvo V60 Cross Country, ilustrační foto.
Volvo V60 Cross Country, ilustrační foto. | Foto: Volvo

Konkrétně se jedná o 507 000 vozidel s naftovým dvoulitrovým, čtyřválcovým motorem modelových roku 2014 až 2019. Problém mají s plastovou částí sacího potrubí, které se může za vysokých teplot roztavit a zdeformovat, cituje vyjádření automobilky odborný magazín Automotive News Europe.

V nejhorším případě může v motorovém prostoru vozu vzniknout požár. Švédové ale situaci uklidňují - zatím nemají informace, že by k něčemu podobnému došlo. "Akci jsme vyhlásili již v okamžiku prvních pochybností bez čekání na skutečné kritické případy," uvedla na dotaz aktuálně.cz mluvčí českého Volva Petra Doležalová. V Česku se zásah dotkne 3345 aut, v Německu jich je přes padesát tisíc.

Akce je rozsáhlá z toho důvodu, že modulární naftový dvoulitr si ve verzích s různými výkony našel cestu snad do všech modelů v nabídce značky. Servis by tedy měly vidět sedany S60, S80, S90, hatchback V40, kombíky V60, V70, V90 a SUV XC60 a XC90.

Automobilka chce na každý pád problém u svých aut odstranit co nejrychleji, aby u zákazníků a majitelů předešla vzniku nějakých škod. 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy