Až 7000 elektrických Audi e-tron bude muset do servisu. Může jim zatékat do baterie

Martin Přibyl Martin Přibyl
Aktualizováno 12. 6. 2019 10:36
Aktualizováno: Německá automobilka Audi svolává v USA podle informací serveru Automotive News do servisu 1644 kusů elektromobilů e-tron, podobná svolávací akce by ale měla proběhnou po celém světě, kde může být celkem postiženo až sedm tisíc vozů, z toho 2300 v sousedním Německu. Důvodem je špatné těsnění vysokonapěťové baterie, kvůli němuž do ní může zatéci, vzniknout zkrat, a v krajním případě může vůz dokonce chytnout plamenem.
Audi e-tron.
Audi e-tron. | Foto: Audi

První sériový čistě elektrický vůz německé prémiové značky má speciální senzor vlhkosti uvnitř baterie. Právě jeho zásluhou se zástupci výrobce o problému dozvěděli, když se na pěti vozech v Evropě rozsvítila varovná kontrolka. 

Závada se týká podle vyjádření amerického zastoupení Audi 1644 vozidel v USA, jen 540 z nich je ale již v rukou zákazníků. Opravu budou muset podstoupit rovněž vozy v Evropě, jednání o svolávací akci právě probíhají. Celkem by se měla dotknout 7000 vozů, 2300 z nich má být v Německu. Podle českého zastoupení značky se jedná o auta vyrobená do 11. týdne roku 2019.

V oficiálním vyjádření Audi tvrdí, že je konkrétním problémem nedodržení výrobních tolerancí v místech, kde k baterii prostupují kabelové svazky. Průchody netěsní a k baterii může proniknout voda. Ta může způsobit zkrat a v krajním případě i požár.

Podle výrobce ale není důvod k obavám. "Zvýšená vlhkost by byla signalizována na přístrojové desce některou ze žlutých nebo červených kontrolek elektrického systému nebo výstrahou "Elektrická soustava: porucha"," uvedl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí značky Jiří Rozkošný. Majitelé mohou vozy do kontroly v rámci akce normálně používat, ale jakmile se rozsvítí žlutá nebo červená kontrolka symbolizující závadu baterie, měli by je nechat odstavené venku (tedy ne v garáži) a nenabíjet ho. 

Minimálně v USA bude značka v rámci svolávací akce zákazníkům nabízet náhradní benzinový vůz po dobu opravy a kupon v hodnotě 21 000 korun na palivo. SUV e-tron je pro ni zásadním modelem, má se jednat o začátek elektrické ofenzivy. Následovat ho bude plejáda dalších čistě elektrických typů. V roce 2025 jich značka má mít v nabídce hned dvanáct.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy