Prémiovým značkám aut se v ČR daří. Mercedes očekává rekord

Radek Pecák Radek Pecák
15. 4. 2015 8:09
V loňském roce rostly v tuzemsku značky Audi, BMW a Mercedes-Benz meziročně o 20 procent. Podíl prémiového segmentu na celkových prodejích nových osobních aut v ČR brzy dosáhne 9 procent.
Od modelu GLE Coupe si Mercedes-Benz hodně slibuje.
Od modelu GLE Coupe si Mercedes-Benz hodně slibuje. | Foto: Mercedes-Benz

Praha - Loňský rok byl pro značku Mercedes-Benz v České republice nejúspěšnější v celé historii jejího zastoupení.  Prodala přesně 3863 aut. Letošek bude ještě lepší. "Už teď mohu říci, že výsledek loňského roku překonáme," sdělil na setkání s motoristickými novináři šéf společnosti Mercedes-Benz Česká republika Ronald Ballhaus.

Roční prodeje vozů značky se během tří let zvýšily o více než tisíc kusů a dvouciferné tempo růstu bude pokračovat minimálně po celý zbytek letošního roku.

Daří se i konkurentům. Tedy Audi, které se během prvního čtvrtletí utkává s Mercedesem o pozici číslo 2 v prémiovém segmentu, i BMW. To má sice oproti výsledkům v prvním čtvrtletí loňského roku ztrátu dvaceti vozů, ale stále má letos na své úhlavní konkurenty náskok téměř dvou stovek kusů.

Mercedes letos v ČR podle statistiky Svazu dovozců automobilů do března prodal 960 nových vozů, což je o třetinu lepší výsledek než ve stejném období loňského roku. Navíc, u některých modelů již zákaznické objednávky vyčerpaly celou kvótu vyčleněnou pro český trh. Mercedes-Benz kromě toho hodlá letos na trh uvést ještě řadu atraktivních modelů, u nichž se dají očekávat rovněž velké počty objednávek. "Letos bude pro nás rok SUV a začneme nabízet například nový model GLE Coupé, a také novou generaci GLC (dříve se označoval GLK)," říká Ballhaus.

Úspěch tkví podle něho také v tom, že automobilce s třícípou hvězdou ve znaku se podařilo přitáhnout zájem zcela nových zákazníků, kteří kupují zejména modely z kompaktních tříd A a B. Současně se navíc v tuzemsku prodává čím dál více luxusních a výkonných aut, včetně řady připravované specializovanou divizí AMG.

S optimismem hledí vstříc konci roku 2015 také tuzemští představitelé dalších dvou největších hráčů v prémiovém segmentu, tedy Audi a BMW.

Segment luxusních aut se blíží k podílu 10 procent

"My jsme přesvědčeni, že segment prémiových osobních vozů poroste nejen letos, ale i v příštích letech," říká Thomas Otter, šéf tuzemského zastoupení Audi. Podle něho se navíc bude zvyšovat tržní podíl těchto vozů v celkové statistice prodaných aut v Česku. "Nyní je lehce nad sedmi procenty a nejpozději do několika let to bude více než devět," dodává Otter.

To, že lidé kvalitu aut s logem Audi oceňují, dokládá podle něho i fakt, že velký zájem je v současné době i o modely, které jsou na trhu již řadu let. Například o vůz A6, a dokonce o první generaci velkého SUV Q7. Ta se přitom prodává devátým rokem, a dokonce byl představen následovník. Také Audi podle Ottera předpokládá, že letošní rok bude v ČR úspěšnější než ten loňský. Vloni značka v Česku zůstala těsně pod hranicí 4000 prodaných vozů, letos tedy tuto metu určitě bude chtít překonat. Výsledek za první čtvrtletí napovídá, že je Audi na dobré cestě. Zatím totiž zákazníkům v Česku předalo 962 automobilů, což je o 28 procent více než za první tři měsíce loňska.

Ani BMW Česká republika nehodlá prozrazovat přesné plány letošních prodejů. "V roce 2012 jsme se poprvé stali číslem 1 v prémiovém segmentu osobních vozů v České republice a v následujících dvou letech jsme tuto pozici obhájili. Stejný cíl máme samozřejmě i pro rok 2015," sdělila mluvčí tuzemského zastoupení mnichovské automobilky Veronika Jakubcová.

Nárůsty prodejů letos zaznamenávají i další prémiové značky. Konkrétně Lexus a Porsche. Jejich tržní podíl je ale v porovnání se značkami Audi, BMW a Mercedes-Benz, které mají každá okolo 2 procent, v řádu jednotlivých desetin procenta. 

 

Právě se děje

před 59 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy