Před sedmdesáti lety vyrazili Hanzelka a Zikmund na první expedici. Sjedou se tatry z celé republiky

Eva Srpová Eva Srpová
22. 4. 2017 7:45
V sobotu 22. dubna je to přesně 70 let od chvíle, kdy pánové Hanzelka a Zikmund vyrazili na první velkou expedici. Na tuto počest se v pražském Národním technickém muzeu koná velká akce. Sjedou se tatry z celé republiky, zvláštní pozornost bude věnovaná Tatře 87, se kterou v roce 1947 vyrazili do Afriky. Jedna Tatra 87 vyrazí na pamětní jízdu po stopách Hanzelky a Zikmunda. Sice ne až do Afriky, alespoň však dojede do Marseille.
Foto: NTM

Tatra 87

Na první výpravu vyrazili inženýři Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka 22. dubna 1947 se stříbrnou Tatrou 87. Za tři roky stihli projet Evropu, Afriku, Jižní a Latinskou Ameriku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy