Před půlstoletím se sovětští komunisté dohodli s Italy. Jejich Fiat 124 pak vyráběli až do roku 1988

ČTK Radek Pecák ČTK, Radek Pecák
15. 8. 2016 9:41
Původní pojmenování vozu bylo odvozeno od pohoří, které leží nedaleko výrobního závodu. Ve své době byl výrobní závod v Togliatti jedním z nejmodernějších na světě.
Fiat 124 byl automobil s klasickou koncepcí, tedy s motorem vpředu a poháněnými zadními koly.
Fiat 124 byl automobil s klasickou koncepcí, tedy s motorem vpředu a poháněnými zadními koly. | Foto: Fiat

Přesně před 50 lety, 15. srpna roku 1966, se začala psát historie dnes nejvýznamnější automobilky na území tehdejšího Sovětského svazu. V současné době nese nástupnická firma jméno AvtoVaz.

Smlouva na licenční výrobu vozu Fiat 124, kterou 15. srpna 1966 podepsala moskevská vláda s turínskou automobilkou, se stala faktickým krokem k motorizaci Sovětského svazu.

Vůz byl oblíbený rovněž v České republice, kde se nabízel v síti Mototechny.
Vůz byl oblíbený rovněž v České republice, kde se nabízel v síti Mototechny. | Foto: Fiat

Události po podpisu smlouvy nabraly poměrně rychlý spád. O týden později bylo vybráno místo na stavbu závodu, což byl původní Stavropol na řece Volze. V té době již ale nesl dva roky jméno italského komunistického politika Togliattiho.

Vlastní stavba pak začala v polovině září, tedy měsíc po podpisu smlouvy. Auta na trh začala továrna, která v té době na délku měřila dva kilometry a na šířku půl kilometru, dodávat v dubnu roku 1970. 

Od originálu se auta s označením VAZ 2101, zpočátku nazývané Žiguli podle nedalekého pohoří, navenek moc nelišila, byla ale přizpůsobena sovětským podmínkám.

Svého italského předchůdce, který byl vyhlášen evropským Autem roku 1966, přitom tento model přežil o celých 14 let, vyrábět se přestal teprve v roce 1988. A jeho lehce modernější deriváty vyjížděly z výrobních pásů ještě další čtvrtstoletí.

Poslední z aut, která nezapřela původ v polovině 60. let včetně motoru vpředu a pohonu zadních kol, byl kombík Lada 2104, vyráběný až do září 2012.

V současné době jsou majoritními vlastníky firmy automobilky Nissan a Renault. V nabídce mají řadu nových modelů, včetně SUV. Do České republiky se ale momentálně nedodávají. 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy