Praha začne měřit, zda naftová auta nemají vymontované filtry. Na podzim vyšle do ulic kontrolory

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
26. 9. 2017 13:39
Praha chce zjistit, kolik jezdí ve městě naftových aut bez filtru pevných částí ve výfuku. Vypsala soutěž, ze které vyjde vítězná firma, která bude od jara příštího roku tuto službu provádět. Už na podzim ale Magistrát hl. města Prahy vyšle do ulic své vlastní kontrolory, kteří budou autům měřit emise.
V Praze se na podzim objeví lidé, kteří budou projíždějícím autům měřit emise ve výfukových plynech.
V Praze se na podzim objeví lidé, kteří budou projíždějícím autům měřit emise ve výfukových plynech. | Foto: Shutterstock

Vedení Prahy chce, aby se zlepšilo ovzduší. Z tohoto důvodu chce zjistit, kolik jezdí ve městě naftových aut bez filtru pevných částí ve výfuku. Zároveň chce společně s policií kontrolovat stanice technické kontroly (STK), zda při kontrolách nepodvádí.

Tyto plány sdělila ČTK pražská radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). První měření by se měla uskutečnit letos na podzim, další pak příští rok na jaře. Kromě měření aut Praha rovněž připravuje regulační řád, podle kterého bude postupovat při smogových situacích.

"Ukazuje se, že vzhledem ke kvalitě ovzduší jsou velkým problémem naftová auta, která mají mít filtr pevných částic, ale ten buď nefunguje, nebo je poškozený, nebo dokonce záměrně vymontován, což je podle mě doslova ekologický zločin, který tito lidé páchají na zdraví spoluobčanů. A já bych teď chtěla zjistit, kolik v Praze jezdí takových aut," řekla Plamínková.

Magistrát už vypsal zakázku s poptávkou na firmu, která měření provede. Do té doby, než ji společnost najde, chce město dělat samo první orientační měření už letos na podzim. Přesnější měření pak bude podle radní dělat na jaře už vybraná firma.

Podzimní měření by se mělo uskutečnit tak, že se do ulic vydají lidé se speciálními přístroji na měření emisí. Řidiči prý nebudou při měření zastavováni. "Takové měření není zcela přesné, nicméně zjistí se, když auto nebude mít funkční filtr. Bude totiž vypouštět řádově vyšší množství částic, než by mělo," řekla radní.

"Další věc je, že bychom chtěli ve spolupráci s policií kontrolovat STK, neboť se objevují důvodná podezření, že stanice šidí kontroly emisí a projdou jí i auta s poškozeným nebo odmontovaným filtrem," řekla Plamínková. S policií prý o kontrolách město už jedná.

Podle plánovaného regulačního řádu by Praha v případě smogové situace vyhlásila například to, že mohou jezdit auta pouze se sudým či lichým číslem registrační značky (toto pravidlo funguje například už v Paříži), nebo by zakázala vjezd nákladních aut.

"Ale to jen v opravdu extrémní krizové situaci, my bychom to neradi využívali příliš často. To, co je potřeba udělat, je, abychom k tomu vůbec nedospěli," řekla Plamínková. Ke zlepšení ovzduší by pak podle Plamínkové mohlo pomoci sdílení aut nebo podpora elektromobilů.

O podpoře elektromobility se už vláda ostatně dohodla s automobilovými výrobci. Tento týden schválila memorandum o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR. Jeho součástí je akční plán podpory elektromobilů, digitalizace a autonomního řízení do roku 2025 s celkem pětadvaceti úkoly.

Memorandum ještě musí podepsat ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar.

Mezi konkrétními kroky tohoto akčního plánu je například opatření, aby elektromobily nemusely platit registrační poplatky a měly bezplatný vjezd do center měst, možnost zrychleného odepisování pro podnikatele nebo možnost kombinace dotace na pořízení s operativním leasingem.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko, které se podílelo na uzavření obou příměří tento měsíc. Naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy