Praha je stále ucpanější. V žebříčku TomTom se zhoršila

Radek Pecák Radek Pecák
19. 10. 2012 5:59
Nejlépe se v Evropě jezdí ve velkých španělských městech
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: praha4.cz

Stále více silnic v Praze a na objízdných trasách města bývá pravidelně postiženo dopravními zácpami. Ty se navíc prodlužují. Vyplývá to z údajů společnosti TomTom za letošní druhé čtvrtletí. TomTom již pět let shromažďuje data o dopravních tocích ve velkých městech od uživatelů svých navigací. Nyní je hlavní město České republiky v žebříčku "nejucpanějších" měst Evropy na 21. místě.

Oproti loňsku si tak o patnáct míst pohoršilo a procento ucpaných komunikací se zvýšilo o citelných pět procentních bodů na 26 procent.

Lidé, kteří se v hlavním městě České republiky potřebují dostat z bodu A do bodu B v dopravních zácpách stráví průměrně zhruba o polovinu více času, než kolik by potřebovali při jízdě povolenou rychlostí v době, kdy se zácpa nekoná. Ročně je zácpy stojí 78 hodin času.

Horší situace podle TomTomu bývá v Praze ráno. To si musíte vyhradit zhruba o šedesát procent času více, než ukazuje v okamžiku startu cesty vaše navigace jako čas dojezdu do cíle. Večer pak musíte připočítat jen 43procentní časovou rezervu.

Největší pravdědodobnost dopravních kolapsů bývá v hlavním městě Česka ve středu a ve čtvrtek. Naopak pátky jsou poměrně překvapivě dny s relativně dobrou průjezdností silnic.

Istanbulu se vyhněte

Nejucpanějším evropským městem je podle statistiky výrobce navigací Istanbul. Tam trpí zácpami 57 procent komunikací ve městě a večer musíte počítat s tím, že do cíle dojedete v čase o 125 procent delším, než vám ukazuje navigační přístroj.

Jen o málo lepší je situace v polské Varšavě, o čemž se ostatně letos mohli přesvědčit fotbaloví fanoušci a na bronzovém stupínku této nepříliš lichotivé soutěže skončilo francouzské město Marseille.

Hůře než v Praze se jezdí také v Římě, Paříži, Bruselu, Stockholmu, ve Vídni, Berlíně a Londýně. Milán je na tom zhruba podobně jako Praha.

Lépe se vám bude autem jezdit například v Mnichově, Lisabonu, Barceloně, Kodani, Amsterodamu, v Helsinkách i Madridu.

Španělská města jsou na tom v nejnovějším žebříčku poměrně dobře. Ucpaných silnic tu bývá jen kolem desetiny a doba dojezdu se prodlužuje přibližně o deset až dvacet procent. Vůbec nejlépe z 58 hodnocených měst v Evropě na tom byla Malaga.

  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy