Práce všeho druhu. Podívejte se, na co všechno Škoda shání 150 nových inženýrů

Práce všeho druhu. Podívejte se, na co všechno Škoda shání 150 nových inženýrů
Práce zkušeben, do kterých jsme mohli nahlédnout, začíná testováním motoru mimo vozidlo.
Proti sériovému provedení k němu technici připojují pomocná čidla.
Motor je uchycen na testovací stolici.
Životnostní zkoušky jsou náročné, zahrnují mnoho hodin maximální zátěže. Na snímku rozžhavené výfukové potrubí s turbodmychadlem.
Foto: Škoda Auto
Martin Frei Martin Frei
14. 3. 2023 15:22
Nedávno ohlášené převzetí vývoje motorů TSI pro celou skupinu Volkswagen je pro mladoboleslavskou Škodu velká událost. Zatímco dosud se tato kompetence týkala jednodušších agregátů, teď dostali Češi práci na tom nejmodernějším, co se v koncernu děje. Vývoj spalovacího motoru totiž ani teď nezpomaluje, s chystanou normou Euro 7 spíše naopak. Nahlédněte se námi do vývojového zázemí Škody.

Technická zdatnost i kvalitní vzdělání lidí hrály před třiceti lety velkou roli v rozhodnutí, aby Volkswagen českou firmu koupil. Od té doby přibývaly vývojové úkoly pro celou skupinu. Nejdříve po malých krůčcích, které si dnes vybaví jen úzký okruh fanoušků, postupně ve stále větším měřítku.

Před deseti lety už Škoda zajišťovala vývoj všech benzinových motorů MPI nebo bubnových brzd. Tato řešení byla méně perspektivní pro Evropu, ale důležitá na dalších místech od Číny po Brazílii.

Na jaře 2014 v Boleslavi otevřeli motorové centrum vybudované nákladem 45 milionů eur. Pro všechny značky koncernu se zde testují motory i kompletní agregáty. Kolegové z Volkswagenu či Audi mohou průběh testů dálkově sledovat v reálném čase. O tři roky později bylo centrum rozšířeno i pro testování alternativních pohonů.

Už tehdy zde pracovalo na tři sta lidí. S převzetím odpovědnosti za motory TSI jich ve Škodovce budou potřebovat dalších sto padesát. Pracovat budou jak na technice samotných motorů, tak na aplikaci do vozidel. Což obnáší řídící software včetně servisní diagnostiky, periferie jako chlazení, výfuk a katalyzátory, dále hluk, vibrace a zkoušky v laboratořích i v jezdících prototypech.

Vývoj i testy jsou o to rozsáhlejší, že musí motory připravit a odzkoušet na požadavky norem celého světa. Jiné v Evropě, jiné v Indii, jiné v Číně. Vzhledem k šíři technické problematiky jsou potřeba odborníci z oborů strojírenských i elektronických.

Sto padesát kvalifikovaných lidí se dnes neshání snadno. Z osmdesáti zájemců, kteří přijdou na pohovor, si Škodovka vybere průměrně tři.

Jako velká firma spolupracuje se všemi českými univerzitami, kde však naráží na stejný problém jako ostatní: na technické obory se hlásí stále méně lidí. Což je v dokonalém rozporu s častým přáním, aby Česko překonalo pověst montovny a zaměřilo se na obory s vyšší přidanou hodnotou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Na jižní Moravě se při bouřce objevil vzdušný vír, o tornádo zřejmě nešlo

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevila tromba, tedy vzdušný vír. O tornádo pravděpodobně nešlo, meteorologové zatím nemají potvrzený dotyk víru se zemí, řekl Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Hlášené nejsou ani žádné škody, řekl starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09). Hasiči likvidovali v okolí na třech místech stromy popadané přes silnici.

Lidé sdíleli na internetu několik fotografií a videí zajímavého meteorologického jevu. "Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru," řekl Hruška. Podle dosavadních zjištění tak meteorologové zatím hovoří o trombě. "Kdyby náhodou měla nějaký kontakt se zemí, tak to bylo jen na chvíli v lese a bylo by to jen velmi slabé tornádo," doplnil Hruška.

Bouřky se v pátek vyskytly ve více částech republiky, postupovaly od západu k východu a v této roční době jsou spíše vzácností. Vzdušné víry v podobě tromby nepáchají škody na rozdíl od tornáda. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Nechalo za sebou devastující škody na majetku a také několik obětí na životech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy