Pozor na smyk přetíženého přívěsu!

Michal Karat
11. 4. 2012 9:00
Při nakládání přívěsného vozíku dbejte na povolené zatížení i rozložení nákladu
Foto: ADAC

Česko je přívěsovou velmocí, takže to znají jak čeští chalupáři, tak třeba ti, kdo staví dům: Co se nevejde do auta, vejde se na přívěsný vozík. Místo drahé autodopravy stavebního materiálu, nebo potřeb nezbytně nutných na zahrádce nebo chatě, se za auto připojí vozík a jede se. Málokdo si ale při nakládání uvědomí, jak je důležité respektovat alespoň základní zásady bezpečnosti.

Přetížení je nebezpečné

V první řadě by neměl být vozík přetížen. V dokumentaci i na samotném vozíku je vyznačeno, jak těžký náklad je možné ve vozíku umístit. Německý autoklud ADAC uskutečnil několik testů, které prokázaly, že už malé přetížení přívěsného vozíku vede i při dodržení dovolené rychlosti 80 km/h k nehodě, případně k prodloužení brzdné dráhy.

Kdo naloží do přívěsného vozíku o 30 kilogramů víc, než dovoluje výrobce, může očekávat prodloužení brzdné dráhy o dva metry. Přitom se může stát, že se vozík začne smýkat ze strany na stranu a dostane se do kontaktu se zádí automobilu.

Rovnoměrně rozložit a upevnit

Do kategorie nebezpečných chyb se řadí i nerovnoměrné rozložení hmotnosti. Pokud je náklad umístěn příliš vpředu, dochází k velkému zatížení zadní nápravy a k odlehčení té přední. Naopak pokud těžký náklad zůstává v přívěsu vzadu, dochází k odlehčení zadní nápravy a změně chování auta za jízdy. Už při rychlosti 80 km/h se ani automobil vybavený stabilizačním systémem nedokáže s tak naloženým přívěsem za jízdy vyrovnat.

Náklad na vozíku je podle ADAC nezbytné bezpečně upevnit, aby za jízdy nedošlo ke změně rozložení hmotnosti nákladu.

Přetížení přívěsu není jen nebezpečné, ale může přijít i pěkně draho. V Německu můžete například počítat s pokutou v řádu desítek až stovek euro.
 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy