Potvrzeno: Renault povede bývalý šéf značky Seat, Ital Luca de Meo

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
29. 1. 2020 9:12
Novým generálním ředitelem francouzské automobilky Renault bude Luca de Meo (52), který ještě nedávno řídil španělskou automobilku Seat ze skupiny Volkswagen. Funkce se ujme 1. července, oznámila automobilka.
Luca de Meo.
Luca de Meo. | Foto: Aktuálně.cz

Renault pracuje na vytvoření nového managementu po odchodu Carlose Ghosna, který byl v Japonsku obviněn z finančních pochybení, a chce upevnit své spojenectví s Nissanem. Ghosn vytvořil a dohlížel na partnerství mezi Renaultem a Nissanem téměř dvě desetiletí, koncem roku 2018 byl však v Tokiu zadržen a obviněn a na konci loňského roku uprchl do Libanonu.

Ital de Meo byl ředitelem Seatu od roku 2015. Na počátku ledna však oznámil, že odstupuje z funkce na vlastní žádost. 

Francouzskou automobilku Renault od loňského října dočasně vede Clotilde Delbosová (52), někdejší finanční ředitelka podniku. Ta podnik povede do nástupu de Mea a následně se stane náměstkyní ředitele.

Časový odstup mezi oznámením nové de Meovy funkce a jeho nástupem na nejvyšší post v Renaultu je dán tím, že bývalý šéf Seatu musí dodržet konkurenční doložku, kterou měl ve smlouvě. Podle listu Le Figaro musí strávit pět měsíců doma. Jmenování de Mea také musí ještě potvrdit dubnové zasedání akcionářů francouzské automobilky.

De Meo se ujímá funkce v době, kdy Renault, stejně jako jeho konkurence, bojuje s poklesem poptávky. Automobilka varovala, že letos čeká mírný pokles automobilového trhu v Evropě, Rusku a Číně. Letošní rok také Renault označil za rozhodující pro alianci s Nissanem a je pod tlakem, aby snížil náklady. Automobilky rovněž čelí tlaku kvůli splnění nových, přísnějších emisních cílů a jsou nucené silně investovat do méně znečišťujících modelů a inovací, jako samořídící auta.

De Meo mluví francouzsky a v Renaultu začínal svoji kariéru. Po pěti letech se přesunul do evropské pobočky Toyoty, kde působil jako produktový manažer modelu Yaris a značky Lexus.

Později pracoval ve Fiatu, kde byl členem vedení, které spustilo prodej nového modelu Fiat 500, spolu s pozdějším šéfem Sergiem Marchionnem. Působil také jako šéf marketingu značky VW a prodejní ředitel v Audi. Seatu se pod jeho vedením podařilo oživit prodej, dát vozům sportovnější image a urychlit projekty, napsala agentura Reuters.

Podle oborového magazínu Automotive News Europe je de Meovou výhodou to, že ze svého působení v Renaultu i díky práci pro Toyotu rozumí francouzské i japonské kultuře. To je důležité jak pro práci v Renaultu, kde francouzský stát drží 15% balík akcií, i v rámci aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy