Potřebujeme pomoc státu. Se zákazem činnosti se potýkají také autoškoly

Eva Srpová Eva Srpová
4. 4. 2020 15:57
Od poloviny března mají provozovatelé autoškol nařízen zákaz činnosti v důsledku opatření proti šíření nemoci Covid-19. "Chápeme to, ale nemáme jinou možnost příjmu, přitom musíme dále platit nájem za učebny, silniční daň, mzdy i DPH. Potřebujeme pomoc od státu alespoň ve formě daňových úlev. Výuka za přísných hygienických podmínek by se také mohla brzy obnovit," míní Asociace autoškol.
Foto: Asociace autoškol ČR/Aleš Horčička

Asociace Autoškol, která sdružuje zhruba 140 provozovatelů a 1000 učitelů po celé ČR, apeluje na vládu, aby podnikatelům pomohla. Provoz autoškol je výslovně zakázán s účinnosti od 16. března a mimořádnými opatřeními prodloužen až do 11. dubna.

"V ČR podle našich odhadů aktuální stav postihl cca 20 tisíc žáků, kteří jsou aktuálně v procesu výuky a nemohou pokračovat. U nás v autoškole se přerušení týká zhruba stovky žáků. Velmi problematické je, že máme skoro hotových deset řidičů autobusů, kteří jsou těsně před zkouškami a již ukončili pracovní poměry u svých předchozích zaměstnavatelů. Jenže k novým nemohou nastoupit," říká Aleš Horčička, který provozuje tři autoškoly na Mladoboleslavsku a je současně místopředsedou Asociace autoškol.

"Asociace autoškol chápe nutnost přijatých opatření po nezbytně nutnou dobu. Provozovatelé autoškol se dostali do patové situace, poskytovat služby a mít tržby nesmí a přitom musí platit nájmy, mzdy, daň silniční a zejména DPH, kterou budou muset zaplatit do 25. dubna. Úhradu některých položek lze sice odsunout, ale bude nutné je uhradit později. Navíc žádný odsun povinností nám neumožní mít alespoň nějaký příjem, jako mají jiní podnikatelé," dodává Ondřej Horázný, předseda Asociace autoškol.

Provozovatelé by po státu chtěli, aby se alespoň prominula silniční daň na nákladní vozy, přívěsy a autobusy, které jsou určeny pro výcvik, a proto nyní stojí. Daň musí přesto platit.

"Stávající možnost uložení do depozitu je byrokraticky náročná: je třeba odevzdat tabulku RZ, rušit pojištění. Pomohlo by nám, kdyby tzv. velká vozidla, která jsou schválená pro výcvik v autoškole a současně nejsou provozována v daném období na dopravu, byla z povinnosti silniční daně vyňata automaticky," myslí si Horázný.

Silniční daň se nepočítá ze dnů provozu vozidla. Pokud se uskutečnila třeba jen jediná jízda v měsíci, daň se platí za celý měsíc. Za březen tedy autoškoly platit daň budou, v první polovině měsíce ještě omezení kvůli obavám z šíření koronaviru neplatilo.

Za nákladní automobil o celkové hmotnosti do 12 tun se sazba daně vyměřuje na 10 800 Kč za rok, tedy 900 Kč za měsíc, za autobus o celkové hmotnost do 17 tun se platí daň 23 700 Kč za rok, tedy 1975 Kč za měsíc.

Provozovatelé autoškol také poukazují na problémy, které přerušením činnosti nastaly žadatelům o řidičské oprávnění. Řadě zájemců o zkoušky v autoškole končí šestiměsíční lhůta pro složení opakovaných zkoušek.

"Zákon přitom nezná možnost přerušení této lhůty či jiného pardonu, byť by to bylo z objektivních důvodů. Stávající informace, které máme, nejsou jednoznačné a pouze odkazují na individuální žádost o prominutí zmeškání úkonu podle správního řádu. Je třeba, aby nejlépe ministerstvo vnitra závazně tyto lhůty prodloužilo o tři měsíce po skončení opatření tak, aby při pomalém rozjezdu všech agend ti, kterých se to týká, vše zvládli," apeluje na stát Aleš Horčička.

Provozovatelé autoškol si myslí, že jejich činnost by šla za přesně stanovených podmínek od poloviny dubna, dokdy platí prodloužení nouzového stavu, obnovit.

"Dovedeme si představit, že kdyby byly v autoškolách povinné ochranné pomůcky pro žáky a učitele, definovaný počet osob na učebnách a pouze jeden žák ve cvičném vozidle, přísná hygienická opatření bychom splnili.

Chápeme zdravotní rizika, která byla důvodem zavedení veškerých omezujících opatření. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že řidičské oprávnění je součástí pracovního i osobního života. Potřebují jej mimo jiné hasiči, zdravotníci, záchranáři, řidiči autobusů, kurýři a další nezbytné profese," dodává Ondřej Horázný z Asociace autoškol.

Na přezkoušení také čeká skupina řidičů, která o řidičské oprávnění přišla. Ta musí počkat, až se provoz autoškol opět obnoví.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy