V muzeu Porsche najdete českou stopu i rarity. Němci mohli vyrábět konkurenta Dacie

Závodní speciály a celá řada verzí kultovní 911 - to jsou nejčastější exponáty muzea Porsche.
Letos je to deset let, co Porsche otevřelo své muzeum v nové budově v blízkosti továrny ve čtvrti Zuffenhausen. Minout ho prakticky není možné. Nejen kvůli budově samotné, ale především kvůli skulptuře, na jejímž vrcholku jsou tři generace Porsche 911.
Úplně první auto, na které v muzeu narazíte, ale Porsche není. Jde o Egger-Lohner C.2 Phaeton z roku 1898. Ptáte-li se, proč je takový stroj ve značkovém muzeu německé automobilky, pak proto, že jde o první auto zkonstruované Ferdinandem Porschem. Jde navíc o elektromobil, byť nabití údajně zabralo jeden týden, takže se od masového užívání brzy upustilo.
Ferdinand Porsche, mimochodem rodák z Vratislavic nad Nisou, takže v muzeu je tak trochu i česká stopa, ale na elektromobily nezanevřel. Naopak v roce 1900 stál za konstrukcí elektromobilu Lohner-Porsche s motory v nábojích předních kol. Toto řešení, nikoliv celý automobil, má Porsche ve svém muzeu.
V roce 1922 se pro změnu naplno ukázala vášeň Ferdinanda Porscheho pro závodní automobily. Pro značku Austro-Daimler zkonstruoval závodní vůz ADS R Sascha (jméno je podle finančního sponzora celého projektu), který vyhrál celkem 43 závodů. Klíčem k úspěchu byl mimo jiné i optimální poměr výkonu a váhy. To si Porsche přenesl později i na jeho jméno nosící vozy.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
17. 3. 2019 7:18
Stuttgart, jízdou autem asi čtyři a půl hodiny od Prahy, není klasickou německou dovolenkovou destinací. Automobiloví nadšenci však mají toto město zapsané v seznamu potenciálních výletů hodně vysoko. Sídlí tam totiž hned dvě automobilky - Porsche a Mercedes-Benz. Vedle továren můžete navštívit i značková muzea obou značek. Redakce Aktuálně.cz se podívala pod pokličku historie Porsche, jehož muzeum skrývá nejeden raritní a zapomenutý model. Například laciný sedan pro Čínu, který by mohl konkurovat třeba Dacii Logan.
 

Právě se děje

teď

Tento týden předpovídají meteorologové tropické třicítky, v sobotu až 35 stupňů Celsia, srážek bude málo. Suchý má být také přelom června a července

Aktualizováno před 1 minutou

Summit NATO vyjádřil Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí NATO ukončili summit přijetím společného prohlášení. Vyjádřili v něm solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bylo jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Moskva podle společného prohlášení šéfů třicítky aliančních států stále více ohrožuje bezpečnost spojenců z NATO provokativní a rozkladnou aktivitou u jejich hranic i na jejich území. Aliance na to musí být v budoucnu lépe připravena, konstatoval summit. Zároveň vyzval Moskvu, aby odstranila Česko a Spojené státy ze seznamu zemí, které nejsou přátelské. Na tento soupis Rusko jako jediné dvě země oba státy zařadilo v polovině května.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy