Souboj o nejlepší malé auto koncernu VW. Je levnější Fabia, Polo nebo Seat Ibiza?

Jan Matoušek Jan Matoušek
8. 6. 2021 6:02
Koncern Volkswagen v krátkém sledu omladil všechna tři svá mainstreamová malá auta. Zatímco Škoda Fabia přijela v úplně nové generaci, Volkswagen Polo a Seat Ibiza prošly "pouze" modernizací. Všechna tři auta však nyní stojí na stejné platformě MQB A0 a už znají také české ceny. U škodovky již delší dobu, u dalších dvou modelů je dovozce odhalil až nedávno. Podívejte se na vzájemné porovnání.

Rozbor ceníku nové Škody Fabia i velké srovnání s konkurencí, vyjma VW Polo a Seatu Ibiza, najdete pod tímto odkazem.

Volkswagen Polo - od 346 900 Kč

Omlazený Volkswagen Polo možná na první pohled ani nepoznáte. Přesto se změny odehrály. Mimo klasickou úpravu nárazníků si německý malý model dopřál i nová světla vpředu a vzadu. V obou případech svítí standardně diodami, vpředu se za příplatek nebo ve vyšší výbavě dodávají dokonce reflektory Matrix LED, které mají stálé dálkové svícení a vykrývání protijedoucích vozidel. V této variantě jsou navíc světla propojená světelnou lištou. Z trojice mainstreamových malých aut koncernu VW Matrix světlomety nabízí jen Polo.

Změnil se i interiér, mimo jiné s novým dotykovým panelem ovládání klimatizace, který se postupně objevuje ve všech modelech VW. Klasickým tlačítkům již zkrátka odzvonilo. Všechna Pola mají v základu též digitální budíky. Mezi asistenty nechybí mimo jiné možnost částečně autonomní jízdy po dálnici za předpokladu, že řidič má stále ruce na volantu. Pak auto umí samo držet jízdní pruh i měnit rychlost podle provozu.

Pod kapotou revoluci nečekejte, kdo navíc zná nabídku nejnovější Fabie, překvapen bude jen těžko. Polo má v základu 59kW atmosférický litrový tříválec s manuální pětistupňovou převodovkou. Stejné řazení, volitelně nahraditelné sedmistupňovým dvouspojkovým automatem DSG, nabízí i 70kW litrové TSI. Přeplňovaná jednotka s 81 kW má pak standardně automat. Polo se nabízí i ve verzi 1.0 TGI o výkonu 66 kW s pohonem na stlačený zemní plyn CNG, v takovém případě má šestistupňovou manuální převodovku.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Bitcoin se dál zotavuje, jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 dolarů

Bitcoin se po krátkém úterním propadu pod hranici 30 000 dolarů a následném oživení dnes dál zotavuje. Jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 USD (724 700 Kč), později ale kolísala na obě strany od této úrovně. Ukazují to data na specializovaném serveru CoinDesk. Nejznámější kryptoměna od svého dubnového maxima odepsala kolem poloviny své hodnoty.

K úternímu propadu přispěl tlak zejména čínských úřadů. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Dnes krátce před 11:00 se bitcoin prodával zhruba za 33 965 dolarů, a za posledních 24 hodin tak vykazoval růst o více než sedm procent.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy