Policie si vyzvedla služební off-roady. Land Rovery Defender se hlásí do služby

Policie si vyzvedla služební off-roady. Land Rovery Defender se hlásí do služby
Policie ČR bude mít k dispozici celkem třicet off-roadů, zatím si vyzvedla první desítku.
Jde o modely Land Rover Defender.
Z prvních deseti aut mělo šest speciální matný lak NATO Green.
Vozy mají sloužit především v těžko přístupných oblastech.
Foto: Dajbych
Eva Srpová Eva Srpová
2. 12. 2021 16:58
První desítka asi nejznámější značky terénních aut míří do služeb Policie ČR. Policisté si převzali upravené Land Rovery Defender, celkem jich pořizují třicet. Auta mají sloužit příslušníkům v těžko prostupných oblastech. Většina z nich má speciální matný lak NATO Green.

Policejní Defendery míří z pražského dealerství Dajbych k hranicím Česka a ještě dál. Auta mají sloužit tam, kde se po policistech vyžaduje rychlý přesun v náročných a těžko prostupných oblastech. Většina vozů má být údajně využívaná na zahraničních misích, a to nejen při plnění úkolů v rámci ochrany vnějších hranic EU, ale i v České republice.

"Obdobná terénní vozidla považujeme za nezbytnou součást výbavy Policie ČR, protože policisté, kteří v těžko přístupných a náročných terénech plní své úkoly, musí mít k dispozici patřičné vybavení. Disponovat vozidly, díky kterým můžeme operovat jednak v horských a podhorských oblastech, ale také je můžeme bez obav vysílat do zahraničních misí, je pro nás naprostý základ," uvedl při úterním převzetí vozů vedoucí tiskového oddělení Policie ČR Ondřej Moravčík.

Policisté si pořídili dle rámcové smlouvy flotilu třiceti aut, která jim dodává prodejce Dajbych, specializující se na britské značky Jaguar a Land Rover a také terénní auta.

Dodané Land Rovery Defender 110 v základní výbavě S mají pod kapotou třílitrový šestiválcový diesel. Model je ceněný pro své terénní schopnosti, má velké nájezdové úhly, světlou výšku až 291 mm, brodivost 90 cm, systém
Terrain Response včetně redukční převodovky a uzávěrek mezinápravového a zadního diferenciálu, což se velice hodí při jízdě v těžko přístupných oblastech.

Z prvních deseti policejních aut má šestice speciální matný lak NATO Green, čtyři jsou černá. Došlo také na speciální úpravy dle požadavků klienta, Defendery dostaly výstražné zvukové a rozhlasové zařízení, naviják a vyprošťovací příslušenství, radiostanici, kameru pro pořízení videozáznamu, odolnější potahy sedadel, zatmavená okna, mříž do kufru a další drobnosti. Auto se vyrábí ve slovenské Nitře, úpravy zajistil český prodejce. Vůz, který sloužil jako demo stroj k vyzkoušení, jsme před časem otestovali zde

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy