Policie se zaměří na motorkáře. Umírá jich stále víc

Radek Pecák Radek Pecák
20. 4. 2015 15:58
Nejčastější příčinou smrtelných nehod motocyklistů je jednoznačně nepřiměřená rychlost.
Střet s autem, které vjede motocyklistovi do jízdní dráhy, je velmi častý typ nehody.
Střet s autem, které vjede motocyklistovi do jízdní dráhy, je velmi častý typ nehody. | Foto: Radek Pecák

Praha - Podstatně větší síly než v minulých letech vyčlení dopravní policie na kontrolu motorkářů. Zejména o víkendech, kdy meteorologové předpovídají příznivé počasí, a na místech, která jsou motorkáři vyhledávaná.

"Bohužel rok od roku přibývá nehod motocyklistů. Rovněž stoupá počet těch, kteří je nepřežijí," vysvětluje šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Přesná místa z logických důvodů prozrazovat nechce. "Jednu akci jsme již letos udělali v Buchlovských kopcích, další budou brzy následovat," dodává.

Větší dohled je podle něho nutný už z toho důvodu, že většinu nehod, jichž se stanou účastníky, si motorkáři sami zaviní. "Nyní se to číslo pohybuje mezi 55 až 60 procenty a každým rokem stoupá," upřesňuje. Letos od ledna do března, tedy ještě před sezónou, už zemřeli tři motocyklisté.

I čelní střet na motocyklu je někdy možné přežít, a tak nácvik pádu neškodí.
I čelní střet na motocyklu je někdy možné přežít, a tak nácvik pádu neškodí. | Foto: Radek Pecák

Nejčastější příčinou smrtelných nehod motocyklistů je jednoznačně nepřiměřená rychlost. Loni se podepsala pod třetinu loňských smrtelných nehod - až daleko za ní jsou například nedodržení bezpečné vzdálenosti či vjetí do protisměru.

Airbag může pomoci

Lerch se jednoznačně přimlouvá, aby motocyklisté v maximální míře používali dostupné prostředky na svoji ochranu. "Samozřejmostí je přilba, rukavice, motocykl v náležitém technickém stavu, správně nafouknuté pneumatiky a také například airbag," dodal. Ten je sice například ve Francii na trhu již osm let, u nás je zatím ale téměř neznámou novinkou.

Po aktivaci se zase plyn z vesty samovolně vypustí.
Po aktivaci se zase plyn z vesty samovolně vypustí. | Foto: Radek Pecák

Toto zařízení, které je zabudováno v oblečení (vesta či bunda) si mohli vyzkoušet i kaskadéři, kteří novinářům předváděli nejběžnější typy motorkářských nehod. "Skutečně to do značné míry ztlumí náraz, navíc tělo, včetně hlavy je v okamžiku nárazu do překážky nebo při pádu na zem zpevněné," uvedl po ukázce, při níž jeho motocykl narazil do blatníku vozu, který mu vjel do cesty Jan Holub, jezdec kaskadérské show Crazy Day.

Cena předváděného airbagu se ve vestě pohybuje od 12 tisíc korun, model zabudovaný do kožené bundy je o 10 tisíc dražší. Airbag se aktivuje po vytržení šňůry s pojistkou, která motorkáře při jízdě pojí s konstrukcí jeho stroje. Bombička s plnícím plynem stojí 600 korun - lze ji vyměnit a airbag tak používat opakovaně.

Podle odborných posudků takový typ airbagu dokáže ztlumit sílu nárazu o 72 procent. Existují ještě dokonalejší verze, používané například závodníky v seriálu MotoGP, které pohltí až 85 procent nárazové energie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy