Policie koupila 38 elektromobilů. Honit lupiče s nimi nebude, poslouží až vyšetřování

Martin Frei Martin Frei
19. 6. 2020 14:10
Pražské policejní ředitelství převzalo do služby 38 elektromobilů Hyundai Ioniq EV. Rozdělí si je místní oddělení, kde budou sloužit běžné pořádkové službě nebo vyšetřování a dokumentaci již nahlášených trestných činů. Nákup je součástí rámcové smlouvy mezi ministerstvem vnitra a českých dovozcem značky Hyundai.
Foto: Hyundai Motor Czech

Ředitel krajského ředitelství policie Tomáš Lerch prozradil, že pořizovací cena jednoho vozu přesahuje 735 000 Kč, nepočítaje v to zvláštní policejní výbavu. V porovnání s auty na benzin očekává snížení provozních nákladů, prvotní motivací však je nasadit v Praze ekologicky šetrnější vozidla.

"V minulosti policie při různých činnostech vyzkoušela různé druhy pohonu včetně hybridních. Došli jsme k tomu, že v podmínkách hlavního města Prahy je možné právě elektrický pohon využit velmi efektivně," dodal Tomáš Lerch.

Slavnostního předání se zúčastnil policejní prezident Jan Švejdar, ředitel pražské policie Tomáš Lerch a zástupci Hyundai Motor Czech
Slavnostního předání se zúčastnil policejní prezident Jan Švejdar, ředitel pražské policie Tomáš Lerch a zástupci Hyundai Motor Czech | Foto: Hyundai Motor Czech

Na předvídatelnou otázku, co když policistům dojde elektřina uprostřed honičky, Lerch vysvětlil, že nejde o vozidla prvního sledu při zásazích, jako je volání na tísňovou linku 158. "Využívat je budou místní oddělení při šetření nebo dokumentaci a dalších běžných činnostech."

Policista se i tak může neplánovaně k nějakému pronásledování dostat, víc než třísetkilometrový dojezd Hyundai Ioniq EV by však měl i takové situace pokrýt. "Policisté se musejí naučit s vozem zacházet. Stejně jako u tradičních paliv platí, že nesmíte nabití nechat klesnout pod určitou mez. Pět vozidel Hyundai první generace jsme testovali již v minulém roce a ve službě se osvědčila," ujistil Tomáš Lerch.

Vozidla jsou pro případ zásahu vybavena výstražnými majáky
Vozidla jsou pro případ zásahu vybavena výstražnými majáky | Foto: Hyundai Motor Czech

K nabíjení budou policisté využívat především veřejné rychlonabíječky, kterých je v Praze asi šedesát. Nabití na 80 % trvá kolem 50 minut. V Praze je kolem 50 policejních oddělení, přednost dostala ta, která mají nabíječku nejblíž. Nabíjet mohou také v některých objektech služeb ministerstva vnitra.

Hyundai Ioniq EV je elektromobil nižší střední třídy uvedený v roce 2016. Při nedávné modernizaci dostal výkonnější a vodou chlazený akumulátor s kapacitou 38 kWh, který podle normy WLTP stačí k dojezdu 310 km. V zimě vůz používá k topení tepelné čerpadlo, které je úspornější než konvenční odporové elementy, takže chladné počasí má menší vliv na dojezd.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy