Pokutovat řidiče podle výše jejich příjmu? Ťok není proti, bojí se ale komplikací

ČTK ČTK
5. 5. 2016 18:17
Výše pokuty za dopravní přestupek by se mohla stanovovat podle výše příjmů řidiče, připustil ve Sněmovně při interpelacích ministr dopravy Dan Ťok. Systému, který navrhuje poslanec Stanislav Huml, by se sice nebránil, považuje ho však za komplikovaný. Ťok dlouhodobě usiluje o navýšení pokut pro řidiče-recidivisty.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lukáš Bíba\Economia

Praha - Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) připustil možnost pokutovat řidiče za přestupky podle výše jejich příjmů, který chce zavést poslanec ČSSD Stanislav Huml. Sankční proces by to ale podle něj mohlo komplikovat. Uvedl to ve Sněmovně při interpelacích, když obhajoval záměr svého úřadu zvýšit pokuty za nejzávažnější dopravní přestupky.

"Samozřejmě se tomu nebráním, nicméně je otázka, zda-li by se takovýmto případem celý proces ještě víc nezkomplikoval," uvedl ministr.

Záměr zvýšit pokuty za některé přestupky Ťok oznámil už loni na podzim. Ve čtvrtek to zdůvodnil mimo jiné tím, že "jsou i typy řidičů, na které nic jiného než ta represe neplatí". "My nejdeme směrem, že bychom chtěli plošně zvýšit pokuty. Nám jde o to, abychom ty nejzávažnější přestupky, kterém ohrožují lidský život, byli schopni trestat vyššími pokutami," uvedl.

Opakované spáchání nejzávažnějších přestupků by podle ministra mělo být trestáno odebráním řidičského průkazu. Chystaná novela by naopak u bagatelních přestupků měla dát policii prostor k tomu, "aby byla mnohem shovívavější", podotkl Ťok.

V případě dopravní nehody by pokuta mohla, ale nemusela být dvojnásobně vyšší, dodal ministr. Noví řidiči by podle něj měli mít k dispozici nižší celkový počet bodů, který by jim bylo možné za spáchané přestupku odebrat - místo dvanácti by jich mohli mít jen šest či sedm, aby za spáchání jednoho závažného přestupku hned nepřišli o řidičský průkaz.

Ťok už loni oznámil, že například při vysokém překročení rychlosti v obci o 40 km/h nebo o 50 km/h mimo obec by se horní sazba pokuty ve správním řízení zvýšila z 10 000 na 25 000 korun. Bodový postih by v tomto případě stoupl z pěti na šest. Podobně by mělo být trestáno porušení zákazu vjíždění na železniční přejezd.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Inter nedokázal překonat Miranteho, s AS remizoval 0:0

Fotbalisté Interu Milán remizovali v 15. kole italské ligy s AS Řím 0:0 a v čele tabulky mají dvoubodový náskok před mistrovským Juventusem. Ten nastoupí proti Laziu v sobotu. Inter, soupeř pražské Slavie v Lize mistrů, bodoval v Serii A poosmé za sebou.

Inter měl převahu a řadu šancí, ale pokaždé narazil na brankáře hostů Antonia Miranteho. Šestatřicetiletý gólman v sedmé minutě nedovolil skórovat Romeluovi Lukakuovi, v závěru prvního poločasu Marcelo Brozovič římskou branku přestřelil. Mirante pak na začátku druhé půle zneškodnil i střelu Matíase Vecina, neprosadil se ani Lautaro Martínez.

Před zápasem vyvolal velké pozdvižení deník Corriere dello Sport, který dal na první straně k fotografiím hráčů tmavé pleti Chrise Smallinga z AS a Lukakua titulek "Black Friday". List byl obviněn z rasismu, jeho představitelé nicméně na tomto spojení nic špatného neshledali.

Další zprávy