Pokuta 55 000 Kč. Když v Rakousku zablokujete sanitku

Radek Pecák Radek Pecák
22. 12. 2011 6:29
Nařízení začne platit od 1. ledna, pozor tedy při cestě do Alp
Foto: Aktuálně.cz

Znají i to i záchranáři v Česku. Když se snaží dojet k posádce havarovaného auta, která potřebuje jejich pomoc, narazí velice často na neprostupnou hráz aut, která uvízla v zácpě. Ani kvílející siréna je nepřiměje řidiče dostatečně rychle k tomu, aby uvolnili cestu.

V Rakousku už poznali, že pouhé apely na řidiče nestačí, a proto stanovili přesné taxy pokut za to, když nějaký řidič včas neuhne na a neumožní tak vytvoření souvislého volného jízdního pásu. 

Tuto povinnost bude mít v Rakousku nyní řidič vždy, pokud vjede do zácpy, lhostejno, zda byla vytvořena pouze hustým provozem nebo, zda je někde před ním nehoda: Nezáleží také na tom, zda  za sebou slyší houkat sirénu záchranářů nebo je široko daleko klid.

Řidiče vychovávají i v televizi

Pokud řidič pás pro záchranáře zablokuje při běžné zácpě, hrozí pokuta 726 eur, pokud ale zablokuje sanitku či jiné vozidlo záchranářů, bude provinilec chudší o 2180 eur (cca 55 000 Kč).

V Rakousku již několik týdnů běží informační kampaň, která poučuje řidiče, že na silnicích se dvěma pruhy musí se svými vozy zajet co nejvíce k oběma krajům. Pokud se nacházejí na silnici se třemi a více pruhy, tak jsou ti v levém pruhu nuceni zajet co nejvíce doleva a všichni ostatní se natlačit co nejvíce doprava. Mohou přitom využít i odstavný pruh. Vozidla záchranářů tak budou projíždět vždy středem vozovky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy