Pokles čínského automobilového trhu zpomalil. V druhé polovině roku by mohl opět růst

ČTK ČTK
12. 4. 2019 12:45
Prodej automobilů v Číně se v březnu již devátý měsíc za sebou snížil, tempo jeho poklesu však bylo nejmírnější za sedm měsíců. Čínský svaz výrobců automobilů (CAAM) dnes podle agentury Reuters uvedl, že březnový odbyt na největším automobilovém trhu světa meziročně klesl o 5,2 procenta na 2,52 milionu vozů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Jsme optimističtí a doufáme, že kolem července a srpna nastane obrat," uvedl asistent generálního tajemníka CAAM Sü Chaj-tung. Dodal, že poptávku po automobilech by mělo podporovat nedávné snížení daně z přidané hodnoty (DPH).

Sazba DPH pro zpracovatelský sektor v Číně klesla na 13 procent z předchozích 16 procent. To přimělo některé automobilky, například BMW a Mercedes-Benz, ke snížení cen, píše agentura Reuters.

"Očekáváme, že čínský automobilový trh zaznamená ve třetím čtvrtletí růst a že ve čtvrtém čtvrtletí zažije relativně silné zvýšení," uvedl analytik Alan Kang z výzkumné organizace LMC Automotive.

Čína v roce 2009 díky silnému růstu vystřídala na postu největšího automobilového trhu světa Spojené státy. Země je důležitým odbytištěm také pro českou automobilku Škoda Auto, ale i řadu dalších evropských výrobců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy