Když si s auty hraje příroda: Smutná pohřebiště superaut i nálezy veteránů ve stodole

Dan Poláček Jan Matoušek Dan Poláček, Jan Matoušek
24. 11. 2022 6:02
Otevřít starou stodolu nebo garáž a najít tam poklad. To je jistě sen nejednoho sběratele prakticky čehokoliv, ale zejména automobilů. Čas od času se někomu povede pod hromadou sena najít vzácné auto a následně ho prodat za miliony. Existují ale i místa, odkud už ani sebevzácnějšímu autu nikdo nepomůže. Podívejte se, jak vypadají ukryté automobilové poklady, ale i jejich hřbitovy.

Vzácné prototypy francouzské kachny

Citroën 2CV zná dnes prakticky každý, vyráběl se přes 40 let a vznikl v milionech kusů. I takhle masové auto má ale své vzácné verze. Nejvzácnější z nich jsou kusy z původní pilotní série, kterou francouzská automobilka vyrobila ještě před druhou světovou válkou. Celkem jich vzniklo 250, jenže naprostá většina z nich skončila se začátkem krvavého konfliktu ve šrotu. Původně se mělo za to, že se dochoval jediný (někdo uvádí dva kusy), který také prošel renovací a dnes vypadá skoro jako nový.

V roce 1994 se však v jedné francouzské stodole povedlo najít tři další "kachny", jak se hatchbacku přezdívá, z původní pilotní předválečné série. K vidění jsou dnes v muzeu, či spíše depozitáři značky nedaleko Paříže. Místo renovace jsou přitom dodnes vystavovány v původním stavu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy