Když si s auty hraje příroda: Smutná pohřebiště superaut i nálezy veteránů ve stodole

Dan Poláček Jan Matoušek Dan Poláček, Jan Matoušek
24. 11. 2022 6:02
Otevřít starou stodolu nebo garáž a najít tam poklad. To je jistě sen nejednoho sběratele prakticky čehokoliv, ale zejména automobilů. Čas od času se někomu povede pod hromadou sena najít vzácné auto a následně ho prodat za miliony. Existují ale i místa, odkud už ani sebevzácnějšímu autu nikdo nepomůže. Podívejte se, jak vypadají ukryté automobilové poklady, ale i jejich hřbitovy.

Vzácné prototypy francouzské kachny

Citroën 2CV zná dnes prakticky každý, vyráběl se přes 40 let a vznikl v milionech kusů. I takhle masové auto má ale své vzácné verze. Nejvzácnější z nich jsou kusy z původní pilotní série, kterou francouzská automobilka vyrobila ještě před druhou světovou válkou. Celkem jich vzniklo 250, jenže naprostá většina z nich skončila se začátkem krvavého konfliktu ve šrotu. Původně se mělo za to, že se dochoval jediný (někdo uvádí dva kusy), který také prošel renovací a dnes vypadá skoro jako nový.

V roce 1994 se však v jedné francouzské stodole povedlo najít tři další "kachny", jak se hatchbacku přezdívá, z původní pilotní předválečné série. K vidění jsou dnes v muzeu, či spíše depozitáři značky nedaleko Paříže. Místo renovace jsou přitom dodnes vystavovány v původním stavu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy