Pojišťovny už řeší éru aut bez řidiče. Za 20 let by mohla vytlačit běžné vozy, věští jejich scénář

Jan Markovič Jan Markovič
18. 12. 2017 15:27
Už v roce 2037 by po českých silnicích mohla jezdit jen autonomně řízená auta. Alespoň s tím počítá nejambicióznější scénář vývoje dopravy, který představila Česká asociace pojišťoven. Díky nástupu aut bez řidiče by měl výrazně klesnout počet dopravních nehod. A díky tomu by se i snížily platby pojistného.
Chytrá auta by také mohla sbírat data o jízdě a o případném průběhu nehody. Pojišťovny ale nechtějí tlačit na to, aby byla automaticky k dispozici.
Chytrá auta by také mohla sbírat data o jízdě a o případném průběhu nehody. Pojišťovny ale nechtějí tlačit na to, aby byla automaticky k dispozici. | Foto: Rinspeed

Až po silnicích budou jezdit auta bez řidiče, bude všechno jinak. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) se logicky výrazně sníží počet dopravních nehod. ČAP aktuálně eviduje 3,5 nehody na sto přihlášených vozidel. S auty bez řidiče očekává snížení až na 0,5 hlášené škody na sto vozů, tedy pokles na šestinu aktuálního stavu. I následky nehod by měly být o hodně mírnější.

Otázkou ovšem zůstává, kdy už se budou po českých silnicích prohánět jen auta bez řidiče. Nejrychlejší scénář počítá s rokem 2037. "Poloautonomní vozidla by se začala dostávat na silnice ještě před rokem 2020 v intenzitě jednotek procent z celého portfolia. Kolem roku 2026 by dosáhla přibližně čtvrtinového zastoupení v celém vozovém parku. Koncem 20. let v tomto rychlém scénáři navíc nabudou plně autonomní vozidla přibližně 10 procent zastoupení a následně bude jejich podíl dále narůstat až do roku 2037," vysvětluje Petr Jedlička, hlavní analytik ČAP.

Aby se ale takový scénář stal realitou, je nutné, aby se do vývoje zapojili všichni. Nejen automobilky, ale i řidiči a politici. Asociace proto představila ještě další dvě, umírněnější vize vývoje. Ty počítají s převahou aut bez řidiče až během 40. let 21. století.

Ovšem už auta, která budou vybavena technologiemi pro poloautomatické řízení, by mohla motivovat řidiče, aby si je ve větší míře začali pořizovat. "Nástup takových vozidel vede k logickému návrhu, aby informace o vybavenosti asistenčními systémy a informace o úrovni autonomizace byly k dispozici třeba v technickém průkazu. To by se pak mohlo pozitivně promítnout do pojistného," myslí si Lukáš Houska, další z analytiků ČAP.

Chytrá auta by také mohla sbírat data o jízdě a o případném průběhu nehody. Pojišťovny ale nechtějí tlačit na to, aby byla automaticky k dispozici. "Možnost využívání těchto dat by měla být plně v rukou majitele vozidla. Měl by svobodně rozhodovat, jak s nimi naloží," říká ředitel ČAP Jan Matoušek.

Nástup aut s chytrými systémy ovšem nemusí znamenat jen přínos. Zřejmě bude podle ČAP nutné upravit i systém technické kontroly. Ten by měl zahrnovat také odolnost auta proti kybernetickým útokům.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy