Podle bývalého šéfa Nissan za dva roky zbankrotuje. Automobilka má dále propouštět

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
29. 1. 2020 15:20
Ještě před svým útěkem z Japonska do libanonského exilu řekl dle serveru Automotive News Europe bývalý šéf Nissanu Carlos Ghosn právníkovi Nobuovi Goharovi, že japonská automobilka vyhlásí okolo roku 2022 bankrot. Problémy firmy se dále prohlubují, podle neoficiálních zpráv plánuje další propouštění a škrty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Japonská automobilka Nissan Motor plánuje zrušit dalších nejméně 4300 z celkového počtu zhruba 139 000 pracovních míst, převážně se bude jednat o kancelářské pozice. Natrvalo se chystá rovněž zavřít dvě, zatím blíže neurčené, továrny (v Evropě Nissan vyrábí v britském Sunderlandu). Tvrdí to čtyři zdroje, na které se odvolává agentura Reuters.

Firma potřebuje do roku 2023 ušetřit 4,4 miliardy dolarů (480 miliard jenů, přibližně 100 miliard korun). Škrty se dotknou i reklamních a marketingových rozpočtů. Podle informací Reuters se propouštět bude v americké centrále v Tennessee a v té evropské v Ženevě. Obě mají zaměstnávat přílišný počet pracovníků v marketingu a oddělení prodejů. 

Podle informací Reuters mají právě náklady na marketing a reklamní kampaně tvořit 45 procent fixních nákladů firmy, v přepočtu asi 210 miliard korun ročně.

Škrty by se měly rovněž dotknout počtu nabízených modelů a výbav. Mají skončit nevýdělečné typy, snížit se má také průměrné stáří modelů, z pěti let na dva a půl roku. "Situace je skutečně těžká. Buď to uděláme, nebo skončíme," cituje svůj zdroj blízký vyššímu managementu Reuters.

Jedná se o další rozšíření restrukturalizačního plánu, který Nissan oficiálně představil loni v červenci. Tehdy uvedl, že do roku 2023 propustí téměř desetinu pracovní síly (12 500 lidí) a sníží celosvětovou výrobu svých aut o deset procent. Tehdy firma sdělila, že ve 14 továrnách zruší po jedné výrobní lince.

Druhý největší výrobce aut v Japonsku bojuje poslední dobou s nečekaným poklesem prodeje a čelí dopadům kauzy kolem svého bývalého šéfa Carlose Ghosna. 

Část vedení se obává, že Nissan, který tvoří alianci s francouzským Renaultem a japonskou automobilkou Mitsubishi, v posledním čtvrtletí roku 2019 zaznamená další ztrátu. A že by ve ztrátě mohlo podnikání automobilky skončit i za celý finanční rok, který se uzavře na konci března.

Za Ghosna se Nissan pustil do celosvětové expanze, přidal nové modely, masivně vstupoval na trhy v Indii, Rusku, Jihoafrické republice a v jihovýchodní Asii. Výrazně také investoval do propagace a marketingu. V současné době ale mnohé nové modely nedosahují prodejních cílů, například v Česku zaznamenala firma mezi lety 2018 a 2019 téměř 70% pokles prodejů. Jokohamské vedení společnosti odhaduje, že až 40 procent její globální výrobní kapacity se nevyužívá vůbec anebo nedostatečně.

Ghosn byl v listopadu 2018 v Japonsku zadržen a postupně obviněn z několika trestných činů, mimo jiné z toho, že nepřiznal všechny příjmy a že zneužil firemní peníze. Později byl propuštěn na kauci s tím, že nesmí opustit Japonsko. Před koncem loňského roku ale uprchl do Libanonu, kde je doteď. Obvinění vznesená proti své osobě odmítá a tvrdí, že jeho zatčení je výsledkem komplotu některých jeho bývalých kolegů.

Vinu za propad prodejů Ghosn svádí na svého nástupce Hirota Saikawu, který ho ve funkci šéfa Nissanu vystřídal v dubnu 2017 (tedy ještě před celou Ghosnovou kauzou). "Byl šéfem a byl za to zodpovědný," řekl Ghosn na tiskové konferenci v Bejrútu, kterou uspořádal po svém útěku z Japonska 8. ledna.

Saikawa již Nissanu také nevelí, byl odvolán vloni v září. Automobilku v současné době vede Makoto Učida.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy