Pneumatiky budou čím dál chytřejší. Umí měnit šířku a vyšlou řidiči signál, že jsou už příliš sjeté

Eva Srpová Eva Srpová
26. 9. 2017 6:50
Gumárenský gigant Continental představil nové technologie, které použije u svých pneumatik. Ty například budou umět měnit šířku v závislosti na své teplotě a tlaku. Pneumatiky navíc budou monitorovat svůj stav a vyšlou řidiči signál, že je s nimi něco v nepořádku. Zmapovali jsme také novinky od jiných gumárenských společností. Podívejte se do galerie.
Foto: Continental

Firma Continental představila na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem dvě nové technologie. První nazývá ContiSense, druhou ContiAdapt.

ContiSense umí sledovat stav pláště a podle toho přizpůsobovat chování pneumatiky. Využívá čidla umístěná v plášti, která mění jeho teplotu a také kontrolují hloubku dezénu. Pokud by bylo něco v nepořádku, umí řidiče varovat.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy